| Mireness a întrebat:

Imi puteti spune si mie care este diferenta intre timpurile verbelor in engleza (present perfect simple, past simple...) am ajuns la present perfect simple si sunt clasa a 7-a, va rog cu exemple!

Răspuns Câştigător
| superAndrei a răspuns:

Deci, fiecare timp gramatical in engleza, indiferent daca e present, past sau future, vine cu niste reguli dupa el. Eu am o schema foarte buna a timpurilor prezente cu tot cu exemple, but i don’t know hot to send it to you!
Cauta pe google "all the present and past tenses rules", si cu siguranta vei gasi acolo niste raspunsuri.
Ia o foaie a 4, sau poate chiar pe caiet, si fa un tabel mare, cu o coloana pentru fiecare timp invatat pana acum, pentru past si present vei avea 8 coloane. Iar la fiecare coloana, din cautarile de pe web, adaugi regulile. Si fiecare regula o notezi cu "rule 1, 2, 3...etc", si subliniezi. O sa iti fie mult mai usor cand le vezi pe toate in acelasi loc!
Spor pentru a le invata. Eu sunt in a 10-a la filo, si chiar si acum le mai repetam. Invata-le de acum, ca multe beneficii iti vor aduce! Si cauta si teste online pe internet, ca sa le repeti.
Spor si succes!

| Mireness explică (pentru superAndrei):

Mersi mult!

| cristiww a răspuns (pentru superAndrei):

Mersi si eu!