| MeGustaTeGusta a întrebat:

am terminat clasa a8a si nu stiu spre ce profil sa ma indrept (stiintele naturii sau filologie) caci nu sunt atat de informata. as vrea sa ma ajute doar cei care au facut liceul in cadrul acestor profile. si sa imi zica cum e, ce se studiaza, cam cate ore de fiecare obiect sunt pe saptamana, la ce se da teza etc. va rog mult, caci sunt indecisa sad multumesc, dar funda happy

2 răspunsuri:
| c0rL a răspuns:

Ok.Eu am terminat filologia.Ai 5 obiecte mari si late pe care se pune accent.Romana,Engleza,Franceza/Germana/Spaniola (depinde de specializare), Istorie si Latina.ai cam 5 ore de Romana, 3-4 de engleza, 2 de franceza, 2-3 de istorie si 1-2 de latina.Se studiaza mai lejer decat profiluri concurente insa trebuie sa ai grija la ce este important (ma refer la cele 5 obiecte). Relativ programul este asemenator cu ceilalti.in jur de 6-7 ore pe zi.Problema cea mai mare vine din continuitatea care ti-o ofera Filologia pentru viitor.Din pacate ai cele mai putine alegeri dupa ce termini.Inafara de un Drept, Jurnalism, Litere nu prea sunt variante.E adevarat ca poti sa faci orice daca ai ambitie dar ai nevoie "de-o baza" ca poti sa reusesti. Teza o dai la Romana, Engleza, Istorie/Geografie (alegerea ta) si Latina.Cam atat, in mare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema e simpla: mate sau romana?
Ce ti se potriveste? Eu ar fi trebuit sa merg la uman, dar am mers la stiinte si acum imi pare oarecum rau, dar nici nu ma mut laughing. Se da teza la mate, romana si la alegere doua materii din fizica, bio si chimie, iar la bac mate, romana si o materie din cele trei. Daca nu-ti plac materiile astea, eu zic sa te duci la uman ca n-are rost sa te chinui.