| SellyStefy00 a întrebat:

Hei. Am revenit cu o noua intrebare. Sunt intr-o dilema...Deci sunt in clasa a 8a si urmeaza sa dau la un liceu, dar am probleme cu profilele astea... As vrea in principiu pe aceste profile:
- Stiinte ale naturii;
- Filologie;
- Stiinte sociale;
Ati putea sa-mi spune-ti cam pe ce se bazeaza fiecare profil si ce/cate ore au?
[de ex. la filo sa zicem ca fac 5 ore de romana, 3 de mate etc. - asta e un exemplu stiu ca nu e asa laughing)]
FUNDA :*

4 răspunsuri:
| Pitic a răspuns:

Filologie -matematica mai deloc sau chiar deloc
restul au mai multa matematica

| Scarlettt a răspuns:

Eu sunt la filologie, clasa a 11a, faci 2 ore de mate, 1 chimie, 1 fizica, 1 bio, din a 11a scapi de ele, dar ti se mai adauga vreo 3 optionale si inca o ora de romana pe sapt(total 5 ore ), fac latina, dau teza la latina, diferenta dintre socio umane si filologie este ca ei o sa faca mate pana in clasa 12 a, dar ei nu mai fac latina in clasa 11a, si in loc de latina ei vor da teza la o materie din socio umane(logica, pshihologie, sociologie, etc). Bacul se da la fel la ambele specializari(socio si filo).
Stiinte ale naturi, ei fac mate, chimie, fizica, bio, dau bac la mate, romana, si la alegere dintre ( bio, fizica, chimie, informatica ) plus competentele (engleza si TIC).

Am uitat sa-ti spun la ce dau eu bacul si cei de la socio umane :

Romana

Istorie (obligatoriu )

La alegere dintre : Geografie, Logica, Pshiho, Sociologie, Economie, Filizofie

| asdfghjklasdfghjklqwertyuiop a răspuns:

Buna..eu am inceput anul acesta clasa a 9a de stiintele naturii.pana acuma mi se pare usor, iminplace foarte mult.asta pentru ca imi place chimia, biologie si putin fizica.Cam pe astea 3 se bazeaza acest profil.Trebuie sa te sti la aceste 3 materii si putin la mate, pentru ca din a 11a incepi sa te axezi foarte mult pe bio, chimie si fizica.
La filo ii destul de usor.Cei ii mai greu ii ca dai teza la latina.Mate faci numa clasa a 9a si a 10a(cred ca chimie si fizica tot asa).E un profil usor din cate am auzit.
La stiinte sociale nu prea stiu cum e.Cred ca se axeaza mai mult pe filozofie, logica si psihologie.

| asdfghjklasdfghjklqwertyuiop a răspuns:

Si la filo faci un grad foarte scazut de mate.din ce imi spun unii prieteni parca faci materie de clasa a 6a si a 7a, deci foarte usor.