| Andi2003 a întrebat:

Am trecut examenul Cambridge PET cu B2, si voiam sa stiu daca diploma de B2 de la FCE te ajuta mai mult decat cea de la PET.Stiu ca de abia am dat examenul, dar deja ma gandesc daca merita sa mai dau FCE.

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Poate in viitor, cand vei putea sa dai Advanced sau Proficiency, ca sa obtii C1 sau C2. Cu FCE poti lua maxim C1, daca gresesti ceva, iei B2, exact aceeasi diploma pe care o ai, deci nu stiu daca ar avea rost sa mai dai First-ul.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu-l mai da pe ala ca nu faci nimic pe viitor cu niciunul din ele. continua sa muncesti si prin clasa a 11-a da CAE sau Proficiency de la cambridge. Alea merita date caci sunt recunoscute in mai multe locuri.

| BlankWhite a răspuns:

Te ajuta mai bine CAE-ul sau IELTS-ul daca vrei sa pleci pe urma in strainatate, la facultate de exemplu, sau sa faci un master.Dar daca vrei doar sa ti se echivaleze la BAC, da merge PET-ul.