| Hieer a întrebat:

Bună,

Am trecut în clasa a 9-a la specializarea științe sociale și-mi doresc să învăț și să repet câteva chestii pentru testările inițiale. De asemenea, vreau să aflu cât mai multe lucruri despre acest profil.
Cei care sunt sau cei care au terminat aceast profil m-ați putea ajuta cu câteva sfaturi? Mulțumeeesc!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

La "Ştiinţe Sociale" dai următoarele teze :
"* Teza la Limba si literatura romana
* Teza la Limba moderna 1
* Teza la Istorie/ Geografie (la alegere)
* Teza la Stiinte socio-umane (Logica la clasa a IX-a, Psihologie - clasa a X-a, Economie sau Sociologie - clasa a XI-a, Filosofie - clasa a XII-a si a XIII-a)" - SURSA :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

La "Ştiinţe Sociale" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De repetat, pai ai putea sa citesti din caietele tale din clasele anterioare, oricum nu conteaza pentru ca nu se pune in catalog nota.
Aici ai model de orar pentru stiinte sociale, este de la Tgv dar se potriveste cam la toate :D
http://ihr.newprojects.org/materiale/orar_v4/
In partea stanga alegi clasele daca doresti sa vezi ce ore vei face in clasele urmatoare.
Dai teza la logica sau psihologie, romana, franceza/engleza, geografie/istorie.
Mai departe daca doresti sa studiezi ceva la drept sau depinde ce iti place sa faci.