| Cami2003 a întrebat:

Buna!
Am un proiect de realizat, pentru un curs opțional, cu tematica "Mâncare și cultură", cum se întrepătrund acestea. Trebuie sa fac acest proiect pe baza unui film. Aveți recomandări? Am căutat câteva, doar că am găsit mai mult documentare, însă au prea multe episoade.
Va mulțumesc!

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Suna interesant.Filmul care imi vine in minte e asta, desi nu stiu cat de mult te ajuta. https://www.imdb.com/......tt2980648/

Adica, in ce mod ar trebui sa se intrepatrunda? Eu cred ca personajul principal doreste sa isi depaseasca conditia si astfel isi neaga originile, devenind chef si gatind feluri de mancare care nu sunt specifice culturii lui.

| Cami2003 explică (pentru dullcat):

Buna!
Mulțumesc de sugestie.
Din cate ne-a spus profesoara, trebuie sa tratăm mâncarea ca parte componentă a culturii, ca un instrument prin care este prezentată și perpetuată.