| anonim_4396 a întrebat:

Anul asta trec a 9 a si as vrea sa stiu daca pot sa ma mut de la inceputul anului la acelasi liceu dar la alta clasa, pe acelasi profil, adica de pe mate-info simplu la intensiv? Se poate?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate doar daca ai avut media de admitere necesara si trecerea este aprobata de Consiliul de Administratie a liceului, asa ca depune o cerere, semnata si de un parinte, la liceul in care ai fost repartizat si poate se aproba, daca nu se depasesc numarul maxim de elevi (30 elevi) din clasa unde vrei sa te transferi.

| Plushhh14 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc. Si daca ar fi pe semestrul al 2 lea, se mai poate? Ca am auzit ca o sa se mute cineva din clasa care in mod normal are 28 de elevi. Si media mea de admitere este de 9.90, am intrat prima pe liceu deci nu s-ar pune problema

| Ioandelasal a răspuns (pentru Plushhh14):

Da, se poate, tot in aceleasi conditii.

| MiaaSd a răspuns (pentru Plushhh14):

Ai facut informatica in 5-8?

| Plushhh14 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si daca vor mai multi copii sa se mute la clasa aceea, cum se procedeaza, pe cine alege? Primul venit, primul servit sau dupa note?

| Plushhh14 a răspuns (pentru MiaaSd):

Doar in a 5 a un optional

| Plushhh14 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar mutarea nu se poate petrece in timpul semestrului, adica daca am început școala, trebuie sa aștept celălalt semestru, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Plushhh14):

Nu este o regula, depinde ce va hotari Consiliul de Administratie. In orice caz cred ca primul va fi ales cel cu media de admitere mai mare.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Plushhh14):

Se poate si in perioada semestrului, dar numai in anumite situatii de exceptie, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| Plushhh14 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult!