| Irinaqqqq a întrebat:

Bună, aș avea o întrebare. Am citit despre ceva ce avea scris un cuvânt pe care nu îl știu și nici nu găsesc definiția lui: "asărbătoare" (context: asărbătoarea de nuntă). Ţin să menționez că nu este un cuvânt scris greșit deoarece sursa este verificată. Aveți oare idee ce înseamnă în acest context cuvântul?

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am intalnit si nici auzit de un asemenea cuvant in limba romana. Probabil este o greseala de scriere.

| sierra1 a răspuns:

""asărbătoare" (context: asărbătoarea de nuntă). ...nu este un cuvânt scris greșit deoarece sursa este verificată"

sursa fiind dexu' lu' pește sau ce?

| Irinaqqqq explică (pentru sierra1):

Dacă am cautat în mai multe surse și cuvântul există în toate, cum facem?

| sierra1 a răspuns (pentru Irinaqqqq):

Dă-ne mami sursele dacă nu-i cumva veun secret

| Irinaqqqq explică (pentru sierra1):

Ador cum mai sus doi bărbați au putut să răspundă frumos iar dumneavoastră, o femeie nu. Cred că dacă eram și eu bărbat v-aţi fi oferit să veniți la mine acasă să mă învățați.winking
Și nu te privește pe tine de ce am nevoie de asta, acritură obosită.

| sierra1 a răspuns (pentru Irinaqqqq):

~ Lysaaa : acritură obosită~

vaaai, iar ai impresia că vorbești cu mă-ta? (desigur, cu cratimă)

| sierra1 a răspuns (pentru Irinaqqqq):

" Lysaaa : Dacă am cautat în mai multe surse și cuvântul [asărbătoarea] există în toate"

și cu ce linguriță ziceai că ai mâncat?

| Irinaqqqq explică (pentru sierra1):

Se scrie cu literă mare la început de propoziție. Eu zic să vă revizuiri relatia cu partenerul, cred că sunt ceva lipsuri?

| Irinaqqqq explică (pentru sierra1):

Cu o lingură din inox, dumneavoastră nu vă permiteți?

| sierra1 a răspuns (pentru Irinaqqqq):

Tot n-ai ințeles, să-ți traduc: când bați câmpii se zice că mănânci pe rupte cu un tacâm polonic/lingură/linguriță caz in care nu contează materialul ci conținutul

| sierra1 a răspuns (pentru Irinaqqqq):

" Lysaaa : ...Eu zic să vă revizuiri relatia "

am incercat și cu gugăl dar tot n-am ințeles. Nici tu, așa-i?

| Irinaqqqq explică (pentru sierra1):

Da? Oare chiar n-am înțeles? Mie mi se pare că ne jucam de a prostul care face pe deșteptul și deșteptul care face pe prostul.

| sierra1 a răspuns (pentru Irinaqqqq):

"deșteptul care face pe prostul"

să n-o mai lungim nu te prinde nici un rol chiar dacă insiști. Admite că ai dat-o-n bară și că n-ai argumente (dovedit cu prisosință și mai jos)

https://www.tpu.ro/......informati/

hai pa!

| Irinaqqqq explică (pentru sierra1):

Efectiv ai venit aiurea să te cerţi cu mine, ce argumente?
Eu răspund la comentariile tale în care îți verși frustrarea pe oamenii.

| sierra1 a răspuns (pentru Irinaqqqq):

" Lysaaa : verși frustrarea pe oamenii" - vezi că ai pus un "i" în plus

dar totuși, cum e cu cuvântul ăla abracadabrant pe care numa' tu îl știi? Sau ai amuțit pe tema asta?

| Irinaqqqq explică (pentru sierra1):

Hai, hai, ca tu ai scris gugăl și nu am zis nimic. Dar la comentariul meu în care spuneam ca dacă aș fi bărbat ai veni cu plăcere să-mi dai lecții de română? Ce s-a întâmplat? Nu l-ai văzut?

| Irinaqqqq explică (pentru sierra1):

Am venit doar să întreb un lucru mai ciudat, mai nu...
Nici tu, nici alții nu au cum să știe orice pe lumea asta. De aia e site-ul asta făcut.
Eu ţi-am răspuns după o voncluzie trasă, adică mai bine de 4 surse aveau scris acest cuvânt, asta a fost concluzia mea. Dar tu, ești o femeie care se plictisește și probabil are și probleme psihice care caută ceartă. Așa că frustrează-te, răspunde-mi, enervează-te, nu îți mai răspund. Sănătate (ca ai nevoie)

| sierra1 a răspuns (pentru Irinaqqqq):

"ești o femeie care ...are și probleme psihice care caută ceartă. Așa că frustrează-te"!?

toate ca toate dar cu cuvântul ăla abracadabrant, cum rămâne? Că asta era discuția... ai amuțit pe tema asta?

| TVborg a răspuns:

Dacă există cuvântul acesta pe Dexonline sau pe Google nu există. Poate o fi un arhaism dar dacă nu dai sursa nu cred că te poate ajuta cineva.

| MirceaBadea2 a răspuns:

Doar daca e cumva : "a sarbatoare" si e gresit tiparit.

sarbatoare e simplu:
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/sarbatoare.php

asarbatoare nu stiu