| Depoka a întrebat:

As dori niște sfaturi/îndrumări în privința unei "probleme" care poate pentru mulți dintre voi poate fi banala, dar mie imi da mari bătăi de cap. Cum m-as putea familiariza mai rapid față de limba engleza? Cunoștințe de baza am, iar in gând pronunțarea cuvintelor cunoscute o fac corectă, in schimb dacă as vorbi deschis ma fac de rușine. Nu știu de ce, dar această limba nu se lipește de mine sau poate nu mi-am dat eu mai mult interesul. Cer este ca am nevoie de cunoasterea acestei limbi si v-as fi recunoscătoare dacă mi-ati da niste sfaturi cum sa o învăț si sa o aplic cat mai corect si rapid.

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Te duci în Anglia la muncă și vei putea pune în practică toate cunoștințele învățate. Se poate lucra și la 17 ani.
Ce vreau să zic este să îți cauți un mediu în care să poți vorbi limba engleza. Nu există o alta metoda. Ori faci meditații.

| Depoka explică (pentru anonimg):

Oh, iar daca voiam sa învăț chineza trebuia sa merg neaparat in china? Cunoștințele mele in materia " engleza" sunt minime, foarte minime. In plus nu imi doresc Anglia deloc! Am nevoie sa o învăț intai dupa o pot aplica in viitor la locul de muncă.

| anonimg a răspuns (pentru Depoka):

Așa există cursuri serioase de engleză.

| Crylia a răspuns:

Am vazut ca sunt destule aplicații drăguțe pe google play ce te invata aproape orice limbă străină. Ai putea incerca sa lucrezi cu ele sau sa-ti cumperi niste manuale ce conțin atat gramatica, cât și răspunsuri la exerciții la final pentru a te putea corecta.
Cel mai usor mod de a înțelege această limbă este totuși, după mine cu un profesor mediator deoarece ei sunt foarte bine pregătiți si iti pot raspunde la orice tip de intrebare.

| RobY55 a răspuns:

Boss o limba se invata in timp, eu am invatat in 7 ani ( jumate ) doar din filme si din jocuri scoala nu prea m.a ajutat deloc

| Depoka explică (pentru RobY55):

Oh, mersi boss! Sunt CONȘTIENTĂ ca se învață in timp. Doream doar niște îndrumări sau cum au procedat alții în acest caz.