| AlexaC8 a întrebat:

As dori putin ajutor la urmat. problema la fizica, pls:
Ce temperatura trebuie sa aiba o cantitate de apa calda care, amestecata cu 8 kg de apa rece la temperatura T2=298 K(kelvin), permite obtinerea a 10 kg de apa la temperatura T=310 K (kelvin)?

Răspuns Câştigător
| Danιel a răspuns:

La prima vedere, mi s-a parut o ecuatie de gradul I, temperatura o notasem cu x, scadeam din x 298 si imi rezulta 310. Desi, nu e chiar asa de simplu. Schepsisul este ca intervine cantitatea, care nu ar trebui ignorata. Deci, cantitatea de apa necunoscuta este de 2kg (pentru ca 2kg + 8kg = 10kg). Acel T simplu, banuiesc ca ar fi un T1 de fapt, temperatura initiala, hmm... ma rog. Operatiile ar fi: 310 - 298 = 12 grade K; 8kg * 12 grade K = 96 grade K, 310 + 96 = 406 grade K (aceasta fiind temperatura cantitatii initiale de apa calda).

2 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

m1=masa apei calde=2kg; m2=masa apei reci=8kg; T1=temp. apei calde; T2=temp apei reci; T= temp de echilibru
Qcedat=Qprimit
m1 x c x (T1-T)= m2 x c x (T-T2)
2 x(T1-310) =8 x (310-298)
rezulta T1=358 gr K

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar nam