| Baesu_Bianca_1993 a întrebat:

As dori sa-i intreb pe cei ce stiu engleza cadn se foloseste a/an, the si no(zero). Astept raspuns cat mai repede.

Răspuns Câştigător
| bloodandpride a răspuns:

A-cand urmatoarea litera incepe cu vocala
An-can urmatoare litera incepe cu vocala
The-cand ne referim la un lucru deja mentionat,la anumite parti ale zilei,lanturi muntoase, mari, oceane
articolul zero-cand ne referim la mijloace de tranport, anumite sporturi, materii

3 răspunsuri:
| c0ton a răspuns:

Se foloseste a la cuvintele ce incep cu o consoana cum ar fi a cat, a dog, a
father.Consoanel sunt b,c,d,f,g,h,j.k.l.m.n.p,r, s, t, z.
Se foloseste an la cuvintele ce incep cu o vocala cum ar fi an yellow zone, an Apple, an word, a young boy.
Funda?

| Pinzariou_Claudiu_1997 a răspuns:

A și an sunt articole nehotărâte și sunt urmate DE OBICEI de un substantiv numărabil la singular.
A cand cuvantul care urmeaza incepe cu consoana si an cand incepe cu o vocala. exceptii sunt "u" si "h" care se intampla invers in cazul lor.
ex: a car = o masina
an Apple = un mar
a university = o universitate
an hour = o ora
The e articolul hotarat care e pus inaintea subsantivuluicare il determina
ex:where is the dog
is at the restaurant
In cazul tau no inseamna "fara"
ex:no fear = fara frica, deloc
Dar se foloseste si sufixul -less
ex:endless fearless
sper ca ti-am fost de ajutor