| NadyPorahy a întrebat:

Bună! Aș dori să învăț engleză. Eu știu puțină engleză, dar aș vrea să avansez.
Se poate învăța limba fără un profesor? Dacă da cum?
Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Daca vrei sa inveti pe o perioada scurta, iti cam trebuie un profesor bun sau sa lucrezi intr-o tara unde se vorbeste engleza macar un an sau doi.

Eu de exemplu, toata viata mea pana la 19 ani, am invatat engleza din jocuri, filme, seriale, si foarte multe verbe neregulate din scoala. Apoi am lucrat 2 ani in Anglia sa o vorbesc si sa o inteleg la nivel mediu spre avansat. La momentul actual am 24 de ani si tot nu o stiu la perfectie. Adica dupa atata timp de invatare, pot vorbi engleza si s-o inteleg fara probleme, doar ca imi mai scapa greseli gramaticale. Asta pentru ca am petrecut tot timpul asta invatand de unul singur, dar daca aveam si un profesor care sa ma invete si partea de gramatica, eram deja la nivel de Cambridge C2. Din pacate pentru mine, acum sunt de nivel C1 cu indulgenta...

Deci, iti trebuie profesor ASAP.

| blackann a răspuns:

Duolingo, livemocha - unde iti corecteaza profesori exercitiile si te ajuta cu explicatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nivelul meu de engleza este bunicel. Inteleg 9/10, vorbesc 8/10, scriu 6/10. Fara sa invat la scoala. Filme multe, multe, desene multe, muzica de afara multa. Ai putea sa vizionezi chestii pe Youtube si sa dai drumu la subtitrare tot in engleza, asa o sa inveti sa si scrii, o sa iti intre in subcinstient

| Ale21345109 a răspuns:

Buna, 1. pentru incepatori ti as recomanda sa incerci Duolingo. E o aplicatie care te introduce asa, f simplu in engleza. Si plus ca iti da vibe de joc pe telefon. Gen e o competitie si un clasament, primesti bani virtuali, indeplinesti cerinte, etc.
2. Insa, daca stii mai multa engleza, recomand cursuri cu un nativ. Sunt dierite site uri gasesti doar la o cautare pe internet.m Practic conversezi cu un nativ, vorbitor de engleza, si asta te ajuta foarte mult sa ti dai drumul la voce cand vine vorba de engleza, si ajuta pentru atunci cand vizitezi alte tari, sa poti interactiona cu locuitorii de acolo.