| numesiprenume0 a întrebat:

Bună ziua! Cunosc engleza de baza(in general cuvinte, propoziții simple). As dori să învăț să vorbesc bine spre foarte bine limba engleza de unul singur, dar nu știu de unde sa încep. Aplicația Duolingo nu mă ajută. Are cineva soluții pentru cum pot învăța engleza de unul singur? In cat timp credeți că voi reuși să vorbesc limba cu o ora de învățare zilnic?
Mulțumesc, ofer funda.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este imposibil sainveti foarte bine sa vorbesti engleza de unul singur, fiindca pronunctia este dificila si pana nu te aude un profesor sau cineva care stie engleza foarte bine, sa te corecteze, nu vei putea pronunta corect.
Doar cu 1 ora pe zi de invatare pe zi...probabil ca-n 5 ani vei fii bun la engleza.
Daca-ti iei si un profesor si faci meditatii de 2 ori pe saptamana macar 1-2 ore, s-ar putea sa ajungi sa vorbesti binisor in 2 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă să faci exerciții pe acest site: https://agendaweb.org/
Sunt exerciții de toate felurile, de la cuvinte până la verbe conjugate.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

O limba straina (Engleza sau Franceza) se invata foarte bine in 20 de ani. Daca Duolingo nu te ajuta ia-ti un profesor (meditator) de limba Engleza, costa 50 de lei pe ora. Invată limba Engleza cu profesor (meditator) cam 10 ani 2 ore pe saptamana.