| GOODLUCK a întrebat:

Buna!
As dori un raspuns cat mai rapid la urmatoarea intrebare de ecologie ( si complex)
Explicati legatura dintre despadurire si :
a.inundatii
b.alunecari de teren
c.eroziunea solului
d.scaderea precipitatiilor
e.cresterea poluarii atmosferice
f. disparitia unor vietuitoare
AS VREA SA MA AJUTATI SI SAMI EXPLICATI LA CATEVA VA ROG! funda.

Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| alExUtZaDraGUtzICa a răspuns:

A. din cauza ploii si caldura
b.Din cauza ploii pamantul se face moale
c.se micsoreaaza (cred)
d. dincauza frigului
e.din cauza autovehiculelor
f.din cauza oamenilor
Sper ca te-am ajutat!:XFunda?

| GOODLUCK explică (pentru alExUtZaDraGUtzICa):

NU cred ca ai citit corect : Trebuie sa explici legatura dintre despadurire si cele de acolo, nu sa zici din cauza.Da oricum mersi mult happy

2 răspunsuri:
| alExUtZaDraGUtzICa a răspuns:

Aaaaaaa.Pai:din cauza despaduririlor au inundatii, alunecari de teren care duc la eroziunea solului=>cresterea poluarii atmosferice=>scaderea precipitatiilor... Poate nu le-am spus chiar in ordinea corecta.