| Jane a întrebat:

As vrea sa va rog sa imi explicati si mie cum e cu profilele de licee. Eu stiu de "uman", "real", "stiinte sociale", "economic" si "turism si alimentatie". Daca mai sunt si altele, va rog sa imi spuneti (eventual sa imi dati si exemple de licee). Oricum, as vrea sa imi ziceti si mie cam care sunt avantajele si dezavantajele fiecarui profil si eventual cam ce facultati si mai apoi slujbe poti alege dupa ce le urmezi. Va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| ReveuseKaari a răspuns:

Eu am intrat anul acesta la liceu şi m-am documentat aşa că bănuiesc că pot împărtăşi cu tine lucrurile pe care le-am aflat. La real sunt două specializări. Mate-info şi ştiinţe ale naturii. La mate-info se pune accentul pe matematică şi informatică. Faci şi destul de multă fizică. Dai tezele din romană, mate, info şi fizică/chimie/bio (doar una din ăstea, pe care o alegi). La ştiinţe ale naturii(specializarea pe care am ales-o eu) faci multă biologie, chimie şi fizică. Şi matematică se face foarte multă, dar la un nivel ceva mai uşor decât la mate-info. Şi la bac vei da M2, nu M1. La teze vei da din română, mate şi fizică/bio/chimie(două materii pe care le alegi) De asemenea poţi să te duci la intensiv sau bilingv, iar atunci vei face multe ore din limba pe care ţi-o alegi. Eu sunt la bilingv engleză şi o să fac 6 ore parcă de engleză pe săptămână şi o să dau cu o teză în plus faţă de ceilalţi. La real de obicei se face carte mai multă (desigur, în liceele bune, că degeaba te duci la mate-info la un liceu varză, că nu faci nimic). Dacă nu înţelegi matematica deloc, nu te sfătuiesc să te duci la real. Nu are rost să te chinui 4 ani şi să dai bacul din mate doar pentru că acolo se intră cu medii mai mari sau se colegii tăi se duc acolo. Dar dacă te descurci sfatul meu este să te duci la real. Avantajul de la real e că nu "scapi" de nicio materie (înafară de latină, care nu o faci deloc), în timp ce la uman nu mai faci deloc matematică din a 11a şi tot atunci chimia, fizica şi biologia se unesc, devenind o singură materie pe care o să o faci mai rar. Astfel dacă te răzgândeşti şi vrei să dai de exemplu la medicină, nu o să faci faţă şi o să îţi trebuiască meditaţii. De la real poţi da la orice facultate. Acum uman. Sunt două specializări, filologie şi ştiinţe sociale. La filologie te duci dacă îţi place româna, latina, limbile în general. Dai teza din română, latină, prima limbă străină şi istorie/geogra. La ştiinţe sociale cred că e aproape la fel, dar nu dai teza la latină, ci la logică, psihologie, economie şi filozofie şi faci ceva mai multă istorie. La bac am impresia că e obligatoriu să dai la o materie dintre istorie şi geografie. La uman e mult mai lejer şi nu vei fi stresată. La economic şi turism nu mă bag, că nu prea ştiu informaţii. Oricum, în general te poţi duce la cam orice facultate după ce termini, indiferent de profil. Poţi să te duci la litere după mate-info, dar dacă deja şti cam ce ai vrea să urmezi mai bine să te duci la profilul care e cel mai apropiat de ce vrei să faci la facultate. Dacă vrei să te faci veterinar nu te duci la filo... Îţi sugerez să te gândeşti ce îţi place, ce vrei să faci mai departe şi să iei decizia singură. Să nu te iei după "spiritul de turmă" şi să te duci unde se duc majoritatea colegilor tăi dacă nu ţi se potriveşte, că vei regreta. Succes! happy

3 răspunsuri:
| Carrie a răspuns:

Uman este cu limbile straine, realul e cu matematica si materile 'inrudite' si mai sunt altele dar nu stiu trec abia in a 8-a si mi-e groaza

| prafdestelutze a răspuns:

Mecanic
constructii

| mitroidany a răspuns:

Sunt 2: uman si real
uman se imparte in: stiinte sociale, filologie, stiinte ale naturii

real se impart in: mate info, economic, turism si alimentatie, comert

comert, economic si turism si alimentatie au licee separate (nu se amesteca cu celelalte)
Sper ca ti-am fost de ajutor