| Anahiteamo a întrebat:

Cand incepe anul scolar 2012-2013?

Răspuns Câştigător
| Roses a răspuns:

Pe 10 septembrie. Uite aici si structura anului scolar 2012-2013:
Conform Ordinului MECTS nr. 3.794/ 2012 privind structura anului scolar 2012-2013, citez:
ART.1. (1) Anul şcolar 2012-2013 are 36 de sãptãmâni de cursuri, însumând 178 de zile lucrãtoare.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), se stabilesc urmãtoarele:
a) pentru clasele terminale din învãţãmântul liceal, anul şcolar are 37 de sãptãmâni, din care durata cursurilor este de 33 de sãptãmâni, 4 sãptãmâni fiind dedicate desfãşurãrii examenului naţional de bacalaureat. Cursurile claselor terminale se încheie la data de 31 mai 2013;
b) pentru clasa a VIII-a, anul şcolar are 36 de sãptãmâni, din care durata cursurilor este de 35 de sãptãmâni, o sãptãmânã fiind dedicatã desfãşurãrii evaluãrii naţionale. Cursurile claselor a VIII-a se încheie la data de 14 iunie 2013;
c) pentru clasele din învãţãmântul liceal - filiera tehnologicã, cu excepţia claselor terminale, durata cursurilor este cea stabilitã prin planurile-cadru de învãţãmânt în vigoare;
d) pentru clasele din învãţãmântul profesional cu durata de 2 ani, durata cursurilor este cea stabilitã prin planurile-cadru de învãţãmânt în vigoare;
e) pentru învãţãmântul special - clasele a IX-a - a XI-a, ciclul inferior al liceului, filiera tehnologicã, durata cursurilor este de 37 de sãptãmâni, însumând 182 de zile;
f) stagiile de pregãtire practicã pentru care au optat absolvenţii ciclului inferior al liceului, filiera tehnologicã, cuprind 720 de ore care se desfãşoarã în perioada propusã de unitatea de învãţãmânt organizatoare şi aprobatã de inspectoratul şcolar, conform structurii anului şcolar, cu respectarea vacanţelor;
g) pentru învãţãmântul postliceal (şcoalã postlicealã şi şcoalã de maiştri), durata cursurilor este cea stabilitã prin planurile-cadru de învãţãmânt în vigoare.
ART.2. Anul scolar se structureaza pe douã semestre dupã cum urmeazã:
Semestrul I
Cursuri - luni, 10 septembrie 2012 - vineri, 21 decembrie 2012
În perioada 29 octombrie-4 noiembrie 2012, clasele din învãţãmântul primar şi grupele din învãţãmântul preşcolar sunt în vacanţã.
Vacanţa de iarnã - sâmbãtã, 22 decembrie 2012 - duminicã, 13 ianuarie 2013
Semestrul al II-lea
Cursuri - luni, 14 ianuarie 2013 - vineri, 5 aprilie 2013
Vacanţa de primãvarã - sâmbãtã, 6 aprilie 2013 - duminicã, 21 aprilie 2013
Cursuri - luni, 22 aprilie 2013 - vineri, 21 iunie 2013
Vacanţa de varã - sâmbãtã, 22 iunie 2013 - duminicã, 8 septembrie 2013
ART.3. În zilele libere prevãzute de lege nu se organizeazã cursuri.
ART. 4
(1) Sãptãmâna 1-5 aprilie 2013 din semestrul al doilea este sãptãmânã dedicatã activitãţilor extracurriculare şi extraşcolare, în cadrul programului numit "Şcoala altfel", având un orar specific.
(2) Tipurile de activitãţi care se organizeazã în sãptãmâna menţionatã la alin. (1), modalitãţile de organizare şi responsabilitãţile se stabilesc conform anexei care face parte integrantã din prezentul ordin.
ART.5. (1) Tezele din semestrul I al anului şcolar 2012-2013 se susţin, de regulã, pânã la data de 30 noiembrie 2012.
(2) Tezele din semestrul al II-lea al anului şcolar 2012-2013 se susţin, de regulã, pânã la data de 25 mai 2013.
ART.6. (1) În situaţii deosebite, bine fundamentate, în funcţie de condiţiile climaterice locale speciale şi de specificul şcolii, inspectoratele şcolare pot aproba, la cererea conducerii unitãţilor de învãţãmânt, modificãri ale structurii anului şcolar stabilite prin prezentul ordin.
(2) Solicitarea de modificare a structurii anului şcolar se face dupã consultarea consiliului reprezentativ al pãrinţilor din unitatea/unitãţile de învãţãmânt respectivã/respective.
(3) Aprobarea modificãrii structurii anului şcolar, menţionatã la alin. (1), se acordã în condiţiile asigurãrii unui numãr de zile de cursuri cel puţin egal cu cel stabilit la art. 1, precum şi a posibilitãţii ca toţi elevii sã participe, fãrã restricţii, la examenele şi evaluãrile naţionale: evaluarea naţionalã a absolvenţilor clasei a VIII-a, examenul de bacalaureat, examenele de certificare a competenţelor profesionale, examenele de atestare a competenţelor, examenele de absolvire." Numai bine!

16 răspunsuri:
| Đϋffγ a răspuns:

10 Septembrie. pacat ca nu mai avem 2-3 luni de stat acasa crying

| JoeTPU a răspuns:

10 Septembrie 2012!

| SMTHING a răspuns:

Pe 10 septembrie! :*

| Reek54 a răspuns:

Pe 13 septembrie.

| Paulhd98 a răspuns (pentru Reek54):

Pe 10

| Reek54 a răspuns (pentru Paulhd98):

Da, am gresit eu.

| Consumptive a răspuns:

10 septembrie din cate stiu. happy

| IrinaAniri a răspuns:

In 10 septembrie

| Mâncărici a răspuns:

Pe 10 Septembrie!

| anonima5682651 a răspuns:

Pe 10 septembrie!

| MeinSieg a răspuns:

Parca pe 10 septembrie?

| Gamato a răspuns:

Luni 10 septembrie pentru gimnaziu si liceu

| LoveKillsSlowly a răspuns:

Pe data de 10 septembrie 2012

| hackerdesentimente a răspuns:

Am auzit ca pe 17 septembrie este adevarat?

| Nikoolle a răspuns:

Luni pe 10 septembriesad...