| Ambasada a întrebat:

Care stie logica de clasa a IX-a?
Aaa lectia cu propozitiile logice mai precis SiP, SoP, SaP, SeP.
Care ma puteti ajuta lasa-ti-mi id-ul vostru
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Mimino a răspuns:

Cred ca in exemplul de mai sus ai omis un element important - valoarea de adevar a propozitiei SaP. Da, patratul ala cu "x in mijloc" se numeste "patrat logic" sau "patratul lui Boethius". Teoretic, daca stii relatiile dintre propozitiile categorice (nu doar sa le enumeri, ci si ce presupun ele), ar trebui sa stii sa stabilesti si valorile de adevar pentru propozitiile categorice, asta daca pornesti de la una anume (despre care stii daca e adevarat sau falsa).

Am sa-ti las mesaj privat.winking

P.S. Valoarea de adevar a unei propozitii -> o propozitie poate fi adevarata sau falsa. Adevarul se noteaza cu A sau 1, iar falsitatea cu F sau 0.

8 răspunsuri:
| Mimino a răspuns:

Posteaza intrebarea aici.

| Ambasada explică (pentru Mimino):

Nu e o intrebare.
Am nevoie ca cineva sa imi explice relatiile de intersectare si celelalte ale propozitiilor.
Nu ca imi place mie asa mult scoala.dar.
am test maine si chiar nu le-am inteles deloc si mai am un 4.
E singura materie la care raman pe semestrul asta si profa nu da meditatii si chiar nu stiu ce sa ma fac.

| Mimino a răspuns (pentru Ambasada):

Te intereseaza doar Patratul lui Boethius (relatiile dintre propozitiile categorice) sau reprezentarea prin Venn si Euler? Ce ati facut la ora?

In primul rand trebuie sa stii care e structura unei propozitii categorice (cuantor, subiect logic, vb. "a fi", predicat logic), apoi tipurile de propozitii categorice - cele 4. Fara aceste notiuni nu o sa poti merge mai departe cu intelegerea relatiilor dintre ele. Asa ca te invit sa le scrii aici, atat in forma standard, cat si cu exemple si mai vedem. Ati facut si exercitii sau doar teorie?

| Ambasada explică (pentru Mimino):

Crezi ca m-ai putea ajuta?straight face

| Mimino a răspuns (pentru Ambasada):

Am incercat sa-ti trimit mesaj privat, dar statutul meu actual nu-mi permite. Vrei sa postez mesajul aici ori sa ti-l trimit pe e.mail (asta daca lasi o adresa aici; dupa ce iau adresa, poti sa stergi mesajul) sau ai rezolvat intre timp problema?

| Ambasada explică (pentru Mimino):

Am rezolvat. oh go on
Cu un minunat 5 laughing
In fine...Iti multumesc :*

| Mimino a răspuns (pentru Ambasada):

Pentru nimic. Ma bucur ca ai rezolvat. happy

| Ambasada explică:

Aaa,deci:
Am facut patratul ala cu un x in mijloc laughing
Si exemple si da, ne'a explicat si ce e fiecare sip sap sop sap in parte asa cum ai zis si tu cu "unii s sunt p" ...etc
Am facut dupa aia ecercitii gen
SaP->SiP=0 si cate 2 propozitii la fiecare chestie de asta thinking
Si aa stiu ce e relatie de incucisare subordonare si stiu si ce inseamna Sap, Sip, Sop dar nu stiu de ce ne da 0 sau 1 la exemplul de mai sus si de unde stim sa facem propozitii sa fie corecte tot dupa exemplul de mai sus.

| Mimino a răspuns (pentru Ambasada):

Cred ca in exemplul de mai sus ai omis un element important - valoarea de adevar a propozitiei SaP. Da, patratul ala cu "x in mijloc" se numeste "patrat logic" sau "patratul lui Boethius". Teoretic, daca stii relatiile dintre propozitiile categorice (nu doar sa le enumeri, ci si ce presupun ele), ar trebui sa stii sa stabilesti si valorile de adevar pentru propozitiile categorice, asta daca pornesti de la una anume (despre care stii daca e adevarat sau falsa).

Am sa-ti las mesaj privat.winking

P.S. Valoarea de adevar a unei propozitii -> o propozitie poate fi adevarata sau falsa. Adevarul se noteaza cu A sau 1, iar falsitatea cu F sau 0.