| ralucatha6 a întrebat:

care sunt momentele subiectului?
fundita :* big grin

5 răspunsuri:
| SecretName1234 a răspuns:

1.Expozitiunea sau expozitia (partea introductive in care autorul prezinta locul, timpul actiunii si unele dintre personaje);

2.Intriga (momentul sau faptul important care determina intreaga desfasurare a actiunii);

3.Desfasurarea actiunii (partea care cuprinde faptele, intamplarile determinate de intriga);

4. Punctul culminant (partea care cuprinde momentul de maxima incordare, de intensitate in desfasurarea actiunii)

5.Deznodamantul (ultima parte, care cuprinde sfarsitul actiunii, al evenimentelor).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună. Ți le-a scris colegul de mai sus. Acelea sunt!

| Euletitia a răspuns:

Buna!
1. Expozitiunea- se prezinta timpul si spatiul actiunii si se introduc in scena personajul/personajele principale
2. Intriga- factorul perturbator ce tulbura situatia stabila de la inceput si declanseaza principalele evenimente
3. Desfasurarea actiunii- intamplarile prin care trec personajele pe parcursul firului narativ
4. Punctul culminant-momentul de maxima tensiune, de suspans
5. Deznodamantul-finalul actiunii
Succes!

| SwettyCat a răspuns:

Buna! Momentele subiectului literar sunt : expozitiunea, intriga, desfasurarea actiunii, punctul culminant si deznodamantul. Sper ca te-am ajutat!

| AllTheGoodNamesAreTaken a răspuns:

Momentele subiectului, o marca a textului epic, sunt: expozitiune, intriga, desfasurarea actiunii, punctul culminant, deznodamantul. happy