| pinkpink a întrebat:

Care sunt momentele subiectului?

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

1. Expozitiunea sau expozitia (partea introductiva in care autorul prezinta locul, timpul actiunii si unele dintre personaje)
2. Intriga (momentul sau faptul important care determina intreaga desfasurare a actiunii)
3. Desfasurarea actiunii (partea cea mai intinsa, care cuprinde faptele, intamplarile determinate de intriga)
4. Punctul culminant (partea care cuprinde momentul de maxima incordare, de intensitate in desfasurarea actiunii)
O zi placuta!
V. Deznodamantul (ultima parte, care cuprinde sfarsitul actiunii, al evenimentelor). Nu toate operele literare au momente ale subiectului in aceasta ordine (de exemplu, romanele politiste).

6 răspunsuri:
| Cosminovici18 a răspuns:

Expozitiune
Intriga
Desfasurarea actiunii
Punctul culminant
Deznodamant

| TheGeor19 a răspuns:

Momentelr subiectlui sunt:
a)Expozitiunea-prezinta personajele, timpul si locul in care se desfasoara actiunea;
b)Intriga prezinta conflictul dintre doua personaje;
c)Desfasurerea actiunii-prezinta firul actiunii;
d)Punctul culminant-este partea care cuprinde momentul de maxima incordare, de intensitate in desfasurarea actiunii
e)Deznodamant-ultima parte, care cuprinde sfarsitul actiunii, al evenimentelor.
Fundita?happy

| gabi1198 a răspuns:

Expozitiunea,intriga,desfasurarea actiunii, punctul culminant, depasirea situatiei dificile si deznodamantul.

| xBya a răspuns:

Expozițiunea (fixează spațiul, timpul, unele personaje și împrejurările conflictului)
Intriga (momentul în care se declanșează conflictul între personajele narațiunii)
Desfășurarea acțiunii (prezintă întâmplările cronologic)
Punctul culminant (momentul cel mai tensionat al conflictului)
Deznodământul (momentul rezolvării conflictului)
Dohh, pentru ce ai carte de romana?

| Codre a răspuns:

1)Expozitiunea-sunt prezentate timpu locu.
2)Intriga-momentul sau faptul important care determina intreaga desfasurare a actiunii
3) Desfasurarea actiunii -partea cea mai intinsa, care cuprinde faptele, intamplarile determinate de intriga.
4)Punct culminant -partea care cuprinde momentul de maxima incordare, de intensitate in desfasurarea actiunii.
5)Deznodamant-ultima parte, care cuprinde sfarsitul actiunii, al evenimentelor.

| alexutsssa a răspuns:

Expozitiune
Intriga
Desfasurarea actiunii
Punctul culminant
Deznodamant!