| Stelian_Cristina_1998 a întrebat:

Care sunt momentele subiectului si cum se carecterizeara? big grin

1 răspuns:
| blonda90 a răspuns:

Momentele subiectului: I. Expozitiunea sau expozitia (partea introductiva in care autorul prezinta locul, timpul actiunii si unele dintre personaje);

II. Intriga (momentul sau faptul important care determina intreaga desfasurare a actiunii);

III. Desfasurarea actiunii (partea cea mai intinsa, care cuprinde faptele, intamplarile determinate de intriga);

IV. Punctul culminant (partea care cuprinde momentul de maxima incordare, de intensitate in desfasurarea actiunii);

V. Deznodamantul (ultima parte, care cuprinde sfarsitul actiunii, al evenimentelor). Nu toate operele literare au momente ale subiectului in aceasta ordine (de exemplu, romanele politiste).

Unele momente, precum expozitiunea sau deznodamantul pot lipsi, autorul incepand cu intriga sau inlaturand deznodamantul pentru a lasa cititorului posibilitatea de a-si imagina sfarsitul intamplarilor.
CARACTERIZAREA unui personaj se poate face direct, adica este autocaracterizat sau caracterizat de celelalte personaje sau indirect prin fapte, vorbe, stilul vestimentar happy Sper ca te-am ajutat.