| DinaraStakhovska a întrebat:

Trebuie sa desenez un triunghi ascutitunghic.Trebuie sa aiba toate unghiurile mai mici decat 90 de grade sau doar un unghi? Funda love struck

Răspuns Câştigător
| An0nYmA a răspuns:

Trebuie sa aiba toate unghiurile mai mici decat 90 de grade. faci laturile mai lungi. sper ca ti-am fost de folos:*big grin

| didiDia a răspuns (pentru An0nYmA):

Lungimea laturilor nu are nici o legatura cu valoarea unghiurilor.

| An0nYmA a răspuns (pentru didiDia):

Nu,dar asa deseneaza triunghiul mai usortongue

9 răspunsuri:
| AlexaSiAtat3 a răspuns:

Mai mici de 90 de grade

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,trebuie sa-i ascuti unghiile...

| anonim5491 a răspuns:

Un triunghi care are toate unghiurile ascuţite (măsurile unghiurilor trebuie să fie mai mici de 90ºse numeşte triunghi ascuţitunghic. sper ca am fost de ajutor ...badta...fundita?

| DeyaTha a răspuns:

Trebuie sa ai toate unghiurile ascutitekiss

| c2h5oh a răspuns:

Oricu unghi sa fie mai mic decat 90 grade. Nu conteaza daca e echilateral sau nu.

| Dragos_Dumitrescu_Dragos_Dumitrescu_1980 a răspuns:

Toate mai mici de 90grade.
E imposibila desenarea unui triunghi cu un singur unghi ascuti.

| gheorghies a răspuns:

Doar un unghi