| Gabriela_Alina_1996 a întrebat:

Ce este aceea o marca a eului liric? Va multumesc!

3 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Chestii care arata ca o persoana i se adreseaza alteia sau vorbeste despre sine, sentimentele, posesiile sale. cum ar fi verbe la persoana I, pronume personale, adjective pronominale.

| addakissyou a răspuns:

Gen exprimarea directa a sentimentelor, ideilor; persoana 1 si a2a

| kevin18 a răspuns:

Pronume/verbe la persoana I si a II-a, interjectii, substantive in vocativ, adresari direct etc.Practic sunt structuri prin care eul poetic isi face cunoscuta prezenta in opera.