| alexralu34 a întrebat:

Ce sunt marci ale eului liric?

5 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Marcile eului liric sunt pronume sau verbe la persoana intai.
De exemplu poti avea in text: "fac [eu fac]", "-mi" - de la "spune-mi [spune-mi mie]", "eu", "cantam [ noi cantam]". Sper ca ai inteles.

| Tso a răspuns:

In primul rand, autorul isi exprima gandurile, sentimentele in mod direct prin intermediul limbajului conotativ(expresiv), folosind figuri de stil si imagini artistice. In al doilea rand, marci ale eului liric sunt si verbele si pronumele la persoanele I si a II a.
Ce sunt marcile? Pai sunt cuvintele si expresiile care marcheaza prezenta eului liric. Eul liric este vocea autorului în operele aparținând genului liric.

Răspuns utilizator avertizat
| MrSpooky a răspuns:

Invata ma sa scrii

| iTami a răspuns:

Forme verbale si pronominale la persoana 1 si a 2-a