| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre urmatorul citat:
"omul prefera linistea si chiar moartea liberatatii de a alege singur intre bine si rau"?
Ce intelegeti din el?

5 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Se intelege ca omul este comod si se lasa influentat. Omul se multumeste cu valorile obtinute in familie si in imprejurarile traite fara a cauta sau a fi sceptic in privinta lor daca aceste valori sunt valori bune sau rele.

| allia a răspuns:

Daca te framanta dilema asta, incearca sa citesti Erich Fromm- Frica de libertate

| irinush a răspuns:

La noi in tara cred ca se aplica deviza in majoritatea cazurilor.Semnele comunismului se observa inca, asadar nu vom putea iesi de sub libertatea celor la putere de a alege in locul nostru.Cred ca este o obisnuinta, o delasare totala a omului de rand.

| irinush a răspuns:

Aceasta deviza se aplica cel mai bine in cazul fostelor state comuniste.De exemplu noi.Libertatea a apartinut celor la putere, aceea de a decide in locul nostru.Crescuti astfel, n'am putut sa ne afirmam.Probabil si o obisnuinta, ori o delasare.

| irinush a răspuns:

Scuzati repetarea.de la internethappy