| anonim_4396 a întrebat:

Am dat (iar) peste niste argumente pro dumnezeu.

1 - Cica : "viata nu a aparut niciodata din ceva ce nu are viata". Pe bune? Acesta e argumentul pe care il folositi? In conceptia crestina, omul a fost creat din ceva ce nu avea viata (+ "praf magic a la Peter Pan" ). Argumentul acesta e ca cel cu universul in care crestinii zic " totul are nevoie de un creator, mai putin dumnezeu, el fiind miezul din fanta ". La fel si aici, "viata nu poate aparea din ceva ce nu are viata decat daca presara dumnezeu praful magic si zice zboara puiule, zboara".

2 - "Nu este responsabilitatea celor cred in dumnezeu de a dovedi ca el exista. Este responsabilitatea ateilor de a demonstra ca dumnezeu nu exista." Ok, demonstrati-mi voi ca zeii "Odin", "Baxu, Meba si Bagon", "Zambazulu" si "Oor" nu exista. Eu sustin ca toti acesti zei sunt mult superiori zeului crestin si l-au creat din plictiseala doar pentru a face misto de el.Ba mai mult, dumnezeu nu-i poate vedea, motiv pentru care el se considera cel mai puternic. Pana nu-mi demonstrati ca nu exista, ei sunt reali.

3 - "Conform bibliei, creatia era alcatuita din elemente microscopice, invizibile ochiului uman"... pentru acest argument, se aduce urmatorul citat din biblie : Prin credinta pricepem ca lumea a fost facuta prin cuvantul lui dumnezeu, asa ca tot ce se vede n-a fost facut din lucruri care se vad. Daca iti folosesti creierul, iti poti da seama ca nu este vorba de elemente microscopice, este vorba de "cuvant" (care logic, nu se vede). Acum nu prea mult timp cineva a zis ca in biblie scrie de extraterestrii si a dat niste citate care nu aveau legatura cu viata pe alte planete. Asa si aici, acest citat nu are legatura cu elementele microscopice.

4 - Un alt argument este "prezenta supranaturalului". Cautati pe guagal despre James Randi si poate va lamuriti cum sta treaba cu supranaturalul.

5 - Exemplul cu ceasornicarul, pictorul, autorul, etc. Pe asta l-am explicat de prea multe ori.Foarte pe scurt, daca inlocuiesti autorul, pictorul sau ceasornicarul cu dumnezeu, din moment ce ei au avut niste partini (creatori), inseamna ca si dumnezeu are niste parinti (creatori).

Mai aveti alte argumente?

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu s-a observat niciodata ca selectia naturala ar crea tipuri noi.Sau ca viata a aparut din nonviata(ceea ce inseamna ca inteligenta a aparut din noninteligenta, iar personalitatea a aparut din nonpersonalitate). Singurul care poate sa dea si sa ia viata este dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ema,uitate la cate rase de cainii sunt si doar de cateva mii de ani sau domestisit, evolutia creaza noi tipuri imperechiaza un leu cu un tigru, sau o pisica cu un leu ce va iesi? speciile intre ele dau nastere la hibrizii, in cateva generatii se pot vedea modificarii, inteligenta apare din cauza conexiunilor dintre neuronii, personalitatea e relativa, ema mereu ce nu intelegeti dai ca explicatie pe dumnezeu, tio repet din nou demonstreaza-mi tu ca un virus nu evolueaza

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Omul nu este complex, cianura ucide omul in cateva minute, un virus te ucide si in 6 ore, veninul te ucide in doar 2 minute, ochiul uman este plin de erorii -iluzii optice, avem si partii din corp care demonstreaza clar in trecut ne erau folositoare, culoriile, rasele englezii nu au devenit negrii in africa, cum au trecut evrei in america, prin ocean?

| EmaS a răspuns:

Chiar am obosit sa port discutii neplacute in contradictoriu cu tine. Fiecare are dreptul sa isi exprime opinia. Clar?!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Acest subiect este larg dezbatut in lumea intreaga.Nu au reusit cei mai mari teologi cu cei mai renumiti atei sa ajunga la un consens.Cu atat mai putin, noi.Esti liber sa crezi si sa faci tot ce doresti tu.Succes!
(A face pe cineva in tot felul, denota lipsa de bun simt si de educatie.Sau ce crezi, ca eu nu as putea sa vorbesc murdar si sa jignesc)?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Specific tie si a celor lipsiti de bun simt si educatie!

| EmaS a răspuns:

Tu esti un... lipsit de cele mai elementare reguli ale bunului simt. O discutie civilizata se bazeaza pe respect. Dar se pare ca nu stii cu ce se mananca. ADMINI: STITI CA LOLOSAURUS ARE CEL PUTIN SASE CONTURI? LOLCRAFT, LOLCRAFT5, LOLCRAFT 6, lOLCRAFT 7, LOLCRAFT202, de pe care nu inceteaza sa jigneasca si sa aduca injurii crestinilor?! Acest lucru denota ce fel de caracter ai!

Sunt curioasa daca mai ai un cont ca sa vii cu replica!

| EmaS a răspuns:

Demonstreaza tu de ce m-ai facut asa.

| EmaS a răspuns:

Chiar nu imi face placere sa repet cuvinte atat de urate care nu ma caracterizeaza.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Discutile vor mai dura inca 15 miliarde de ani noroc ca vom muri si se nasc alte generati sper eu mai rationale, in primul rand afiematia nu exista este totusi o afirmatie grea, afirmatia exista este o afirmatie grea
a afirma ca dumnezeu exista trebuie sa aduci argumente foarte buna bazate pe dovezii rationale
afirmatia nu exista -este o afirmatie provizorie in contextul in care mereu se descopera ceva nou
in concluzie afirmatiile pro dumnezeu si contra sunt cam lipsite de sens asta pentru ca nu poti dovedi 100% ca nu exista unicornul roz
nu poti afirma ca exista din moment ce intentia ta este de a darama alte teorii stiintifice, e ca cand ai vrea sa dovedesti ca ai ulcer dar tu isi consulti nevasta e logic ca nu vei afla nimic nici demonstra nimic, in concluzie putem nega existenta tuturor zeiilor in lipsa de dovezii provizoriu nu doar a zeiilor si a oricarui lucru

| martzian a răspuns:

Pai nu le-ai epuizat pe astea. Ce alte argumente pana atunci? Un om inteligent ca tine are nevoie doar de o a doua privire ca sa isi dea seama de asta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti bolnav/a nene.mergi si te trateaza.dar cauta un doctor bun.

| CeaCuMasca a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca tu esti si mai bolnav, mergi si cauta un abator bun ca sa nu irosim carnea

| monstrulet a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca tu ai nevoie...

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă nu crezi într-o anumită zeitate din cele multe, eşti bolnav?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Monstrulet si tu esti lingau de gaie? gaia? cate conturi ai? pai cam uite cum vine chestia ma telijentilor; gasca asta de atei pupatori unii pe altii dar nu frateste precum noi crestinii; ma nu eu am nevoie de voi.VOI aveti nevoie de mine, asa ca daca voi nu ma vreti, eu va vreau, si voi sta aci cu voia au fara voia voastra.sant cu ochii pa voi drajilor.santeti interesanti chiar daca stupizi uneori.dar santeti tineri si va intaleg.santeti in crestere.ma? da sa nu ramaneti asa. disteptati-va bre.maturizati-va frumos, sa-mi fie drag sa stric cateva vorbe pe voi.nu sa regret ca v-am bagat in sama.

| monstrulet a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt sigur ca ai scris numai tampenii, asa ca n-o sa ma obosesc sa citesc atat. Spor la rugaciuni.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"VOI aveti nevoie de mine"... ca sa fiu romantica, mie mi se rupe de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gaia? tot e bine ca simti ceva.dar daca esti o ruptura, nu sant de vina eu.iti mai spune si rasturnica cumva? sau pidosnicul?

| DimLight a răspuns:

Ba frate nimeni nu poate spune exact si nici nu ar trebui sa afirme ca este sau nu(fara dovezi clare), dar sigur este ca: viata e complexa si are multe aspecte laughing