| JustForFewSeconds a întrebat:

Ce gen de cărți aş putea citi astfel încât să îmi pot îmbunătăți cunoştințele generale? Ştiu că citind, îți îmbunătăţeşti modul de exprimare & dicția dacă citeşti cu voce tare, vreau sa "cresc" la acest capitol. De aceea vreau sugestii (titluri de cărți) şi sfaturi cum aş putea atinge acest obiectiv. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| unvecin a răspuns:

Două cărți excelente:
Vorbire - Dicțiune sau rostirea cuvântului românesc - George V. Grigore

TED Talks. Ghidul oficial TED pentru vorbit în public - Chris Anderson

În rest, aș zice să iei orice carte serioasă care nu e ruptă de realitate. Pot fi biografii (mi-a plăcut mult 27 de pași de Tibi Ușeriu), cărți de sănătate (nu strică niciodată să știi ceva despre diabet, de exemplu), de psihologie (ca să înțelegi mai bine oamenii), de pedagogie (dacă ai de învățat pe cineva cândva ceva), de bucătărie, de grădinărit, istorie, cultură generală. Eventual fă-ți cercuri de prieteni care să-ți recomande cărți bune, să mergi pe sigur, să nu pierzi timpul cu cărți care doar îți pierd timpul. Spor!

Și da, citind mereu cu voce tare ajungi să citești ușor. Poți ține și o piatră în gură ca să îți forțezi dicția. Eu am citit așa o carte de vreo 100 de pagini. Simt că m-a ajutat.

5 răspunsuri:
| GouDidodino a răspuns:

Carti de joc

| EmanuelT a răspuns:

Te duci la bibliotecă și cauți, vezi ce te atrage. Nu-ți trebuie o carte psihologică sau un Don Quijote de la Mancha. De început poți să ceri și ajutorul bibliotecarei, îi spui cam ce crezi că te-ar atrage și îți pregătește ea un set de cărți de unde poți alege.
Nu ai nevoie de un anumit tip de cărți, dar nici reviste sau Capra cu trei iezi. Dacă citești constant și te ții de citit, treptat îți dezvolți vocabularul.

| RegeleTauIonut a răspuns:

Despre stinta si evolutie cultura. Vezi filozofi gen Darwin Niche Kent etc

| SomethingFunni a răspuns (pentru RegeleTauIonut):

Cred ca Nietzche sau "Kent Omu' Tigara" reprezinta un studiu cam greu pentru cineva care vrea sa citeasca de placere.

Eu recomand Jugement rendu a Toulouse care e mult mai simpatic.

| laSoledad a răspuns (pentru RegeleTauIonut):

"Niche Kent" - Iei numele lor in deradere? laughing
*Nietzsche, *Kant

By the way, numai pe astia-i stii, de i-ai amintit?