| CdeMetal a întrebat:

Cum as putea sa-mi imbunatatesc dictia avand in vedere ca nu prea vorbesc?
Sa incep sa citesc carti cu voce tare e o idee buna?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, dar să te și înregistrezi să te asculți.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, e o idee excelenta.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Ar fi o idee destul de bună citirea cu voce tare.
Și niște exerciții de dicție ar merge, de exemplu „un vultur stă pe pisc cu un pix în plisc", sau „capra crapă piatra-n patru"...

| Nătărău a răspuns:

Poți să vorbești în limbi. Te apuci și scoți din gură cuvinte și propoziții fără logică și sens cum fac mumble rapperii :-). O să observi că vorbești mai bine după doar cîteva exerciții de "vorbit în limbi".

| Octavian81 a răspuns:

1. De ce nu prea vorbesti?
2. Incearca sa consulti un logoped.
3. Vorbeste mai mult. Nu costa nimic. Comunica cu oamenii din jur.