| kikirikikikiki a întrebat:

Ce materii se fac la Facultatea de Management? Este adevarat ca matematica se face in primul an si atat? Am nevoie de ajutor pentru ca as vrea sa ma inscriu la aceasta facultate.

4 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Se face Matematica aplicata in economie in anul 1, Gestiunea financiara a intreprinderii in anul 2 si Management Financiar in anul 3. Astea toate 3 au o legatura cu matematica: functii, derivate, integrale, limite, ridicari la puteri, etc. Vei avea formule si indicatori in cascada de invatat pentru a putea rezolva problemele la gestiune financiara. De genul: o formula se compune din alta. La management financiar la fel, e mai aprofundat si de asta, trebuie sa fii atent si rational. Deci, matematica aia din clasele 11-12 ar trebui s-o stii, pentru ca la mate se asteapta sa stiti cat de cat din liceu, iar la restul materiilor va introduce de la 0.

Oricum, tot restul materiilor implica calcule matematice, de asta, trebuie sa stai bine cu aritmetica si cu gandirea rapida la calcule.

Ti-am lasat materiile ce o sa le parcurgi la Management in cei 3 ani. Ele sunt cam aceleasi la orice facultate din tara.

Deschizi linkul, dai scroll in jos pana la forma de învățământ "Cu frecventa", alegi anul de studii si pentru a vedea materia, apei pe steagul Romaniei si astepti sa se deschida tabelul pentru anul 1. Pentru anul 2, te intorci la link, si apesi pe steagul Romaniei corespunzator anului 2 de studii.

http://planinvatamant.ase.ro/SelectiePlan.aspx?pp=19

Bafta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru laSoledad):

De ce vrei tu la management? practic nu te va ajuta sa devii "manager" niciunde, exista o ramura a psihologiei numita psihologia muncii, gaseste un psiholog pe muncii bun, cotat, si mergi la el sa vezi ce aptitudini ai si pentru ce domenii ai inclinatii, dupa aceea ia o decizie fundamentata.

in secolul 21 nu mai trebuie sa faci o facultate obligatoriu ca sa ai acces la un domeniu ( exceptie domeniile gen, sanatate, inginerie, avocatura, etc)
aceasta facultate de management este o facultate "generalista" ca si jurnalismul sau alte minuni de genul, cu banii si timpul investiti in ea faci altceva iar informatia o asimilezi in 2-3 luni nu in 3 ani.

success si gandeste in afara cutiei, ca sa romanizam, o expresie englezeasca happy

| laSoledad a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunde-i celei care a pus intrebarea, nu mie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce vrei tu la management? practic nu te va ajuta sa devii "manager" niciunde, exista o ramura a psihologiei numita psihologia muncii, gaseste un psiholog pe muncii bun, cotat, si mergi la el sa vezi ce aptitudini ai si pentru ce domenii ai inclinatii, dupa aceea ia o decizie fundamentata.

in secolul 21 nu mai trebuie sa faci o facultate obligatoriu ca sa ai acces la un domeniu ( exceptie domeniile gen, sanatate, inginerie, avocatura, etc)
aceasta facultate de management este o facultate "generalista" ca si jurnalismul sau alte minuni de genul, cu banii si timpul investiti in ea faci altceva iar informatia o asimilezi in 2-3 luni nu in 3 ani.

success si gandeste in afara cutiei, ca sa romanizam, o expresie englezeasca happy