| mystiqreign a întrebat:

ce parere aveti despre noua metoda a bacului din 2010? Vi se pare mai greu sau mai usor?

11 răspunsuri:
| SweetCandy a răspuns:

Sincer, pare mai usor insa nu este! eu una nu inteleg de ce schimba mereu metodele de examinare! oricum noi nu avem nimic de castigat suntem cobaii loroh go on

| inna a răspuns:

Mi se pare mai ok, ma bucur mult de tot mai ales ca sunt a 12-ahee hee

pupimik
| pupimik a răspuns:

Eu am un feeling ca notele de la bac vor fi mult mai mici decat in anii precedenti.In mare parte pentru ca se scoate sportul... dar si pentru ca nu se vor mai publica variantele...ca in anii trecuti.

Sincer... mi-e tot una cum dadeam bacul.Singura chestia care nu mi-ar fi placut ar fi fost sa fiu obligata sa dau din informatica.Se pare ca am scapat. E clar ca voi avea 3 materii de studiat calumea anul acesta.

Ce nu am inteles eu calumea... e cum se va intra la facultate? Se va da admitere? Pe mine m-ar interesa stiintele economice din Cluj. Din ce se va da examenul de admitere?

| Bishop a răspuns:

Mi se pare mai usor, in sfarsit au venit si ei cu o idee buna

| kathessa a răspuns:

Trei materii inseamna mai putin decit acum, si, ce e mai important, nu se mai da bacul la sport! Asta a fost o gluma buna, auzi, bacul la sport!

| marry a răspuns:

Nu e mare diferenta...nu mai dam aceea proba "f" si probele orale le dam in timpul anului... e ok tongue

| Letytzy@ a răspuns:

Nu mi se pare nici mai greu dar nici mai usor...

| Delisha a răspuns:

Si eu sunt a12a...imi e indiferent.pana la urma sunt aceleasi probe, doar ca nu le mai dam pe toate la final.
happy
bafta pentru toti ce au anul asta bacul

| rebeca a răspuns:

Nu e deloc mai bine. O sa fie notele mai mici deoarece pana acum notele de la orale ridicau media, acum nu se mai iau in calcul.Practic tot 6 probe sunt doar ca 3 nu se iau in considerare la medie deoarece se noteaza prin calificative. Iar schimbarea a fost facuta de Uniunea Europeana, sau mai corect spus impusa de catre aceasta.Bafta la toti cei care mai au de dat bacalaureatulwinking

| cucubauuu a răspuns:

Metoda este una europeana, este foarte buna, poate fi bineinteles si imbunatatita. Din 6 probe, vor fi 3, din care una optionala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Mi se pare mai usor si spun si de ce.Am ramas cu trei materii pe care trebuie sa le inveti la greu-romana, istoria(sau matematica) si mai una, la alegere(la mine va fi engleza).

Cui ii e totuna daca ai 7 probe, din 6 materii(cu tot cu cele orale), la intervale relativ mici de timp, sau 5 probe, cu 2 orale in timpul anului(care nu conteaza la media de admitere) si trei scrise la sfarsit? Eu sunt foarte multmita de noua structura a bacului.Ne putem concentra mai bine pe cele 3 materii, chiar daca subiectele vor fi ceva mai grele(cu toate ca nu s-a spus asta nicaieri sigur).

In plus, de ce sa incarci mintea elevilor cu inca vreo 2 materii inutile, cand ii poti testa la 3, care conteaza...