| ScapaMaDeEa a întrebat:

Ce pot sa ma fac daca imi place foarte mult LIMBA SI LITERATURA ROMANA? Stiu si engleza, franceza. happy

8 răspunsuri:
| ElectricChapel a răspuns:

Profesori limba romana/invatator, Lector universitar, Juranlist, PR, Filosof, Critic literar, Avocat etc.

| ErrorFound a răspuns:

Translator
Profesor de lb si lit. romana
Politist

| Dvmasster1 a răspuns:

Politist.

| mariutza21 a răspuns:

Daca treci in clasa a9-a, dai la profilul de filologie, si poti sa te faci profesoara de romana sau de limbi straine ...eu cred ca e mai bine asa, pentru ca poti face pregatire cu elevi si nu ai doar salariu unui profesor...

| Andrei1499 a răspuns:

Translator.

| Alecs2014 a răspuns:

Buna!
In primul rand, dupa parerea mea, o cariera in Educatie (profesor, inspector) ti se potriveste, iar daca nu avocatura (avocat, judecator) este un domeniu foarte bun!
In al doilea rand, deoarece iti plac Engleza si Franceza poti urma o cariera ca translator.
Alte meserii specifice: filosof, ghid turistic, jurnalist.
Sper ca te-am ajutat!

| Gavriel14 a răspuns:

Salut!
Daca iti place foarte mult romana,engleza si franceza poti sa te faci translator,profesoara(de fr.,engl.,rom.),jurnalista,purtatoare de cuvant, ghid turistic(pentru asta trebuie sa te pricepi si la geografie dar si la istorie) etc.
Eu iti recomand sa te faci translator pentru ca meseria asta este foarte cautata(faci si multi bani din asta bineinteles) si mai ales daca vr sa inveti si alte limbi straine(sau daca le sti deja) care nu sunt prea cunoscute detranslatori(araba, turca, chineza, japoneza etc), dar e bine si asa.
Eu iti urez mult noroc la scoala si/sau la serviciu si sa poti deveni ceea ce doresti.
Imi dai fundita plz?

| Ics_Ale_1989 a răspuns:

Citeste multe opere literare si vei vedea cat de mult iti va placea romana!