Întrebare recomandată | 熊Panda熊 a întrebat:

Ce sa fac ca sa invat mai bine la engleza? La toate materiile iau 8, 9 si 10 dar la engleza iau tot 3 si 4 sad. Problema este ca îmi place engleza si am visuri mari care se pot realiza numai cu ajutorul englezei, dar gramatica englezeasca nu stiu sa o aplic nicicum. Si ma si intimidează profesoara. Ce sa fac? Câteodată așa mi-e de ciudă că engleza e așa faina si nu pot sa o aplic sad

Răspuns Apreciat de Editori
| faceboom a răspuns:

Buna, o limba straina se invata cu timpul, nu trebuie sa te descurajezi.

Eu as recomanda sa iti gasesti un meditator. Sa incerci sa te intelegi pe tine de la cine inveti mai bine (femeie/barbat, tanara/batrana) si sa incepi totul de la inceput. Mai ales ca o limba straina presupune sa inveti sa scrii, citesti, asculti si vorbesti.

Daca din motive financiare, acest lucru nu este posibil, poti la fel de bine sa munesti tu pentru tine si sa profiti de orice material gasesti pe net (si sunt destule).
Exercitii pe duolingo: https://ro.duolingo.com/
Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=oav6UpcYDgo

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cel mai bine e sa faci pregatire. Altfel intelegi cand iti explica cineva doar tie, poti intreba pe moment ce nu intelegi si vede si-ti explica exact pe greselile tale. E mult mai bine decat sa-ti iei cursuri pentru ca la cursurile alea nu-ti explica nimeni de ce gresesti, doar iti arata un rezultat.

| Sn4k3 a răspuns:

Daca iti plac filmele te uiti la filme si incerci sa fii atent la expresiile si cuvintele pe care le folosesc, intai cu subtitrare, pe urma cand incepi sa te descurci, te uiti fara. La fel poti si din muzica, texte de pe net (cuvintele pe care nu le stii le traduci cu google translate), culegeri, site-ul duolingo (este foarte bun pentru incepatori) si poti cauta gramatica pe google.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Infiezi un copil de englezoi si cand incepe sa vorbeasca inveti de la el.

| Deliiiia a răspuns:

Hei, alege cateva cantece care-ti plac si incearca sa inveti unul la 2 zile si sa le traduci ca sa-ti formezi vocabularul(nu incerca sa inveti cuvinte pe derost, ca le vei uita). Dupa ce o sa ai o baza de vocabular apuca-te de regulile gramaticale. Iei ce ai in caiet si faci exercitiile alea de mai multe ori, pana le stii din cap. In cateva saptamani se va observa o imbunatatire.

| August99 a răspuns:

Eu am invatat engleza uitandu-ma la seriale si filme. asa inveti cel mai bine pentru ca in serial/film se vorbeste engleza si tu cum citesti traducerea asociezi cuvintele

| ihacoswhy a răspuns:

Nu te grabi, o sa inveti usor-usor. Fii mai atent la ore si incearca sa intelegi, fa medidatii daca e posibil si daca vrei, dar cel mai eficient si simplu ar fi sa te uiti la filme, seriale, emisiuni in engleza si o sa te prinzi. Fii activ pe interent in engleza. Uita-te pe Youtube la videoclip-uri interesante in engleza. Exprima-ti parerea pe diferite site-uri sau forumuri in engleza, citeste si ce spun altii si te vei prinde. Eu nu aveam nicio treaba cu gramatica din engleza, nu stiam care sunt timpurile, structurile, dar engleza stiam destul de bine, iar acum ca avem o profa mica si rea dar care stie sa predea, stiu timpurile la perfectie. Cu toate ca nu prea ma ajuta, oricum scriu dupa cum suna mai bine, si imi dau seama cum suna bine. Nu te grabi, doar incearca sa-ti creezi un mediu social bazat cat mai mult pe engleza. Nu e asa de grea oricum.

| Axelrunda a răspuns:

Pai eu am invatat jucandu-ma jocuri rpg pe engleza de cand sunt mic si numai de acolo. De cand ma stiu am numai 9 sau 10 la engleza am luat si primul loc pe tara la un concurs in Romania.

| HarleyQuinn a răspuns:

Meditațiile ajută foarte mult, chiar dacă iau din timp și bani.

| Alejay a răspuns:

Este foarte simplu, uita-te la foarte multe seriale si filme in limba engleza, pune-ti castile in urechi si sincronizeaza subtitrarea cu ce se spune in ele! intr-un timp relativ scurt nu numai ca vei sti sa te exprimi corect ci vei obtine si accentul dorit.

| MentalDisorder2 a răspuns:

Foarte usoara întrebarea,ca sa inveti o limba straina,uita-te la un film in limba respectiva cu subtitrare tot in limbra respectiva.
Adica uita-te un un film,orice film in limba engleza cu subtitrare in engleza, si vei invata engleza cum invata si copii mici limba materna de la parinti.
Vei vedea cum se pronunta, cum se scrie si ce inseamna din cum se misca, ce fac, ce spun, si subtitrarea.
Asa vei invata garantat dupa cateva filme.
Nu vei vorbi perfect dar vei putea vorbi si scrie cat sa te intelegi cu lumea. si sa ai media 8-9 la engleza.

| Yngridy a răspuns:

Buna! Eu invat limbi straine de pe MONDLY si/sau DUOLONGO. Trebuie doar sa iti faci cont pe ele. Cel putin pot sa ma laud ca fac graca din iunie si deja ma descurc binisor (sunt foarte bine concepute si chiar ti le recomand)
Mult succes si good night/κaληνυχτa happy

| qZmEuq a răspuns:

Ai visuri sa ajungi pros/t/itu/at/a in Anglia?

| predatorrekt a răspuns:

Incearca sa incerici acasa, dupa ce ai invatat teoria sa o si aplici, adica sa faci propozitii cu ea, sa incerci sa vorbesti cu prietenii in engleza sau daca iti place lumea gameingului uita-te la youtuberi englezi/americani sau sa vorbeasca engleza

| Mada_Madalin_1991_nk7j a răspuns:

Priveste multe filme cu subtitrarea in engleza sau tot ce stii in engleza scrie pe un caiet si apoi corecteazate in caz de gramatica incearca sa vorbesti cu profesoara sa mai ramana cateva minute dupa curs si sa iti explice pe intelesul tau ps nu te ajuta google translate cu nimic in gramatica

| JasongraceSpqr a răspuns:

Si mie imi place engleza si eram praf.
Incearca s-a citesti ceva in engleza s-au s-a te uiti la filme fara subtitrare +si scrieti pe un caiet cuvintele pe care nu le-ai inteles, iar mai apoi cauta traducerea.Eu asa am invatat.

| Nicholas17Jr a răspuns:

Ar fii mai bine să privești filme si seriale in engleza dar fără subtitrare ca să încerci să o înțelegi.Ar mai fii o idee să împrumuți cărți in engleza si sa începi să le înțelegi, poti încerca jocuri online pe server englez. Poti învață dacă faci meditații dar dacă nu vrei instaleaza-ti pe telefon aplicație de chat cu oameni din lume si poți învăța de la ei fără translate