| yoonny a întrebat:

cei care au fost la evaluarea nationala la romana ce ati pus la subiectul 2 ex 3 cu subordonatele: atributiva, predicativa sau subiectiva?

3 răspunsuri:
| Lithium6941 a răspuns:

Ma scuzi, ulterior am raspuns gresit. Momentan nu se stie. Sunt multi profesori de romana care spun ca era subiectiva, dar si cativa care spun predicativa. Din cate stiu eu, majoritatea colegilor au pus predicativa. Chestiunea este discutata la nivel inalt si revolta multa lume, dar nu stim nimic sigur pana la ora 3, azi(asa am auzit), cand se va afisa baremul oficial, de la minister. In orice caz, NU era atributiva.
Vom vedea...

| Lithium6941 a răspuns:

Http://www.petitieonline.com/? page=statistics&petition=revizuire_barem_proba_romana_en_2012_sesiunea_25_iunie_2012

| iMuffin a răspuns:

Am pus Predicativa da era Atributiva