| djdani2010 a întrebat:

Cum vi s-a parut evaluarea nationala?
voi ce ati pus la subiectul 2 la ex 3: atributiva, predicativa, subiectiva
?

9 răspunsuri:
| betsy a răspuns:

Buna.

In primul rand, mi s-a parut mai usor ca la simulare.

Cat despre subiectul doi.
Mai intai trebuie sa iti spun ca eu ieseam linistita din scoala, intrebandu-ma daca e luni sau marti, cand am fost intrebata de vreo 7-8 persoane:

-Ce ai pus la aia, subiectiva sau predicativa?
-Ha?
-La subiectul doi, exercitiul 3.
-Ăăă..Subiectiva.

Si s-a declansat o serie de "Ti-am spus eu!" si de "Mori, mă, ca era predicativa!"

..deci, eu am pus subiectiva.

| crackcrack a răspuns:

A fost asa si asa. La exercitiul acela am pus predicativa. Auzi am si eu o intrebarelaughing: daca am taiat o parte dintr-un cuvant se pune ca semn? si acea taietura nu e chiar foarte dreaptastraight face Bafta la toti sper sa luam note mari!

| djdani2010 explică (pentru crackcrack):

Nu nu cred. ca se condira semn
a. si eu am pus predicativawinking
sper sa fie bine

| crackcrack a răspuns:

Mda in barem scrie ca e subiectiva, dar eu tot cred ca e predicativa plus ca o profesoara de la Sf Sava a explicat pe gandul.info ca e predicativa. Eu tot sper sa fie o greseala a ministerului:X

| djdani2010 explică (pentru crackcrack):

Da stiu :D
daca esti si tu nemultumit semneaza petitia pentru acordarea celor 6 pct la B cat si la C :http://www.petitieonline.com/......iunie_2012
Subiectul care le-a creat cele mai mari probleme elevilor a fost acela care le cerea să identifice tipul propoziţiei subordonate din fraza "Ceea ce mă jenează este dificultatea răsfoirii". Elevii aveau de ales între atributivă, predicativă sau subiectivă. Majoritatea a optat pentru subiectivă, deşi propoziţia "Ceea ce mă jenează" era una predicativă. Dacă pui subordonata după principală şi nu înaintea ei, aşa cum este în textul original, şi faci contragerea (Dificultatea răsfoirii este jena - n. r.), lucrurile sunt mai clare. Subordonata este predicativă", a explicat pentru gândul Irina Georgescu, profesor de limba şi literatura română la Colegiul Naţional Sf. Sava din Bucureşti" ( aici explica de ce e predicativa)

""Dificultatea răsfoirii este ceea ce mă jenează..." Sic! "Dificultatea" este subiectul lui "este"/ propoziţia principală regentă plus predicativa "ceea ce mă jenează". Prin contragere "Dificultatea răsfoirii este jenantă pentru mine", nicidecum "Jena mea este dificultatea răsfoirii" este opinia unei alte distinse profesoare de limba si literatura romana". (iar aici de ce e subiectiva)
. nu mai inteleg nimic
sper macar primeasca si cei cu C dar si cei cu B

| Alicy a răspuns:

Deci la toate scolile a fost problema asta...laughing eu am scris subiectiva si profa mea de romana a zis ca e bine...sa vedem si baremu ca sa ne conformam

| betsy a răspuns (pentru Alicy):

Bineeee! In sfarsit cineva care a pus subiectivahappy

| Alicy a răspuns (pentru betsy):

Pai da! si daca inlocuiai cu un subiect propozitia avea un sens! Eu sper ca e bine, desi mai toata lumea a luat predicativa in brate laughing

| Siiimo a răspuns:

A fost oke. Asta a fost problema tuturor...eu am pus predicativa big grin