| anonim_4396 a întrebat:

Buna cei care au terminat facultatea, se da diploma de licenta si inca o diploma supliment. In ce consta acesta diploma, ce scrie pe ea? Cand te angajezi este nevoie si de acea diploma supliment? Va multumesc!

4 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Nu stiu la ce diploma supliment te referi. La terminarea facultatii ti se da o adeverinta prin care se mentioneaza ca esti absolventa si ca ai promovat examenul de licenta cu nota x, diploma care tine loc de original, deoarece aia originala se elibereaza dupa un an de la absolvire. Cu aceasta adeverinta te angajezi. Cei care nu au promovat examenul de licenta primesc doar o adeverinta doar cu mentiunea de absolvent. Diploma aceea supliment poate fi una simbolica la cursul festiv sau o diploma cu diferitele specializari pe care le-ai facut tu in paralel cu profilul tau. Eu pe astea le am. Nu stiu daca am fost explicita, dar posibil sa difere de la universitate la universitate.

| constantyna a răspuns:

Ambele sunt bune. Posibil ca a doua este un atestat de predare in invatamant, sau alt atestat.Cand te angajezi posibil, teoretic, este buna orice diploma, pentru actele de angajare(stabilirea functiei si a salarizarii, pentru..."pensie"...). CEL MAI IMPORTANT PENTRU ANGAJATOR ESTE, INSA, CE STII SA FACI SI DACA MUNCESTI CORECT. Asta apreciaza angajatorii din mediul privat. Ceilalti angajeaza pe alte criterii, de fapt, si unii din mediul privat-stat(mixt). Intelegi ce vreau sa spun.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e diploma suplimet. E foaia matricola cu toate notele obtinute in facultate. Nu e necesara la angajare. Dar daca n-o ai inseamna ca ai cumparat diploma de licenta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista asa ceva dar este numai din 2006, si iti foloseste mai ult in strainatate