| faranume_1314 a întrebat:

Cina ma poate ajuta cu demonstratie ca poezia Alesul de Dimitrie Anghel este opera lirica? PLS Dau funda!+vot!

5 răspunsuri:
| eu_7950 a răspuns:

Mai bine ti-ai face singur/a temelebig grin

| jedfan a răspuns:

Eu am facut-o singura si nu e greu.am fisa pastelului in fata si am facut-o de o pagina.trebuie mai mult sa zici ce crezi tu despre ea...dar presupun ca ai facut-o singura de acum deci nu iti mai dau

| bubulik a răspuns:

E din evaluarea nationala si eu caut idei ca de facut fac eu

| Boghean_Luminita_2000 a răspuns:

Opera lirică este opera literară care aparţine genului liric scrisă în versuri, în care autorul îşi exprimă în mod direct sentimentele prin intermediul eului liric
opera Alesul de Dimitrie Anghel este opera lirica
Un prim argument sustinerea propriei opini este ca eul liric isi face prezenta prin intemediul marcilor sale precum punctele de suspensie din versurile
"E aninata undeeva de-un ram"
un alt argument sustinerea acestei idei este modul de expunere predominant care este monologul liric si descrierea exeplificandu-se in textul suport
In alta ordine de idei expresivitatea este conferita de imaginile artistice formate cu ajutorul figurilor de stil precum imaginea vizuala "uriasul clopot de azur"ce arata maretia sorelui si pozitia sa pe cerul azuriudear si figurile de stil precum "tainic calauz" reprezinta finetea si suavitatea murmurului dar si personificarile precum "te cheama te imbiesi te duce al florilor parfum" arata magifitatea florilor.
Un alt argument ar fi elementele de prozodie precum rima incrucisata si imbratisata; masura versurilor de 11-17 silabe si ritmul trohaic
In concluzie pe baza argumentelor prezentate opera apartine specie lirice