| georgi_7403 a întrebat:

Spuneti-mi si mie cum sa demonstrez ca Sipotul de Dimitrie Anghel este opera lirica.

Răspuns Câştigător
| georgiana1316 a răspuns:

Uite caracteristicile care te vor ajuta sa demonstrezi ca Sipotul e o opera lirica
1)sentimente,idei,conceptii,atitudini exprimate direct.
2)compozitia textului liric: secvente lirice, planuri, tablouri.
3)eul liric marcat in text prin pronume si verbe la persoana I sau sugerat prin stari lrice.
4)mijloace expresive:fonetic,lexical,morfologic, sintactic, stilistic(figuri de stil).
5)imagini artistice:auditive,vizuale, olfactive, sinestezia.
6)cadrul liric:coordonate spatiale si temporale subiective.
7)atmosfera lirica: romantica,melancolica,apasatoare,sumbra,so-
lemna,plina de voie buna, optimista, pesimista.
8)modul de expunere:descrierea,monologul, confesiunea, meditatia.
9)elemente prozodice:strofe,masura versurilor, rima, ritm.

1 răspuns:
| betty34 a răspuns:

Sipotul de dimitrie anghel este o opera lirica deoarece autorul isi exprima direct ideile, sentimentele, gindurile,
prezenta figurilor de stil