| clauditzaclau13 a întrebat:

cine imi poate da si mie o descriere la un animal la alegere?

3 răspunsuri:
| DaveMustaine a răspuns:

Pasarea colibri
Frumoasele colibri sunt grupul de pasari cu cel mai agil zbor. Cand plutesc langa florile din care se hranesc, rapida miscare a aripilor produce un bazait caracteristic. Aripile lor bat atat de rapid, incat sunt aproape invizibile. Colibri pot sa zboare in sus, in lateral, in jos si chiar si inapoi. Colibri traiesc doar in America de Nord, Centrala si de Sud, in principal in clima calda. Masoara de la doar 5 cm la aproximativ 20 cm, dar penele cozii formeaza aproximativ jumatate din lungime. Multe au penaj viu colorat, creste si cozi decorative. De obicei, penajul femelelor este mai putin frumos decat al masculilor. Nectarul dulce al florilor este principala hrana a pasarilor colibri. Cele mai multe au ciocuri lungi, pe care le introduc in flori, pentru a ajunge la nectar.