Bună, cine ma poate ajuta și pe mine la biologie pentru bac. Sa înțeleg la subiectul 2 despre încrucișarea dihibridarea. Cum sa îmi dau seama când se scrie litere mari și mici si gametii cum sa-i separ, cum sa scriu? Va rog ajutați-mă. Mulțumesc

6 răspunsuri:
| aneliram a răspuns:

Din incrucisare a doua organisme ne va rezulta un nou individ numit hibrid. Mobohibridare = indivizii incrucisati se deosebesc printr.o singura pereche de caractere(de ex. doar culoarea).
Dihibridare =indivizii incrucisati se deosebes prin 2 perechi de caractere (de ex. Culoare si forma fructelor).
Litera mare= gena dominantă
litera mica =gena recesivă.
Genotip=totalitatea genelor unui organism.
Fenotip=cum arată.
Organism homozigot=au cele 2 gene de acelasi fel.
Organism heterozigot =au cele 2 gene diferite.
Genele dominante (car3 se scriu intotdeauda la problema cu litera mare) le vor domuna pe cele recesive ( ce se scriu la probleme cu literă mica).

| aneliram a răspuns:

Pentru fiecare carater, un individ are 2 gene (mosteneste de la parinti cate o gena ).
Am incercat sa scriu cat am putut de simplu.

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Uite si un videoclip ce explica foarte bine https://www.youtube.com/watch?v=LxuY2JIZq64
Daca vrei sa ma intrebi ceva, intreaba.ma poate pot sa te ajut...

Dă-mi te rog messengerul rău să vb acolo ca poate ma ajuți sa înțeleg ca nu reușesc sa înțeleg. Te rog ajută-mă.

| aneliram a răspuns (pentru 00000000000000000000111111111122222222223333333333):

Ai primit cererea mea de prietenie pe TPU?