| Ramo137 a întrebat:

cine poate sa-mi raspunda si mie la intrebarea asta:

De ce este considerata libertatea valoarea fundamentala a democratiei.

multumesc dau funda, imi trebuie neaparat pana maine dimineata, deci va rog raspundeti acum happy

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai doar e considerata, dar nu e valoarea fundamentala.e doar o vorba pentru prostii creduli care inghit asta.liberi intr-adevar sunt cei mari care incalca legile si cei smecheri care pana la urma ajung in puscarii dar acolo sunt mai liberi decat tine afara.

| gede a răspuns:

Parere personala:In momentul de fata,nu exista libertate,toti suntem ingraditi de cate ceva(bani,banci,munca,scoala,guvern,legi etc.)
Raspuns poetic(pentru ceea ce iti trebuie tielaughing ):Libertatea este considerata ca valoare fundamentala a democratiei,deoarece,cuvantul in sine,"democratie" vine de la grecescul demos,ceea ce inseamna popor, iar democratia este considerata un ansamblu de principii si practici ce protejeaza libertatea, protejează drepturile fundamentale ale omului (libertatea cuvântului şi a religiei, dreptul la o legală protecţie a cetăţenilor prin lege şi libertatea de a se organiza şi participa deplin la viaţa politică, economică, socială şi culturală a societăţii)