| Karinakari99 a întrebat:

Cine raspunde primul corect primeste funda! Cati cai putere are un avion?laughing

Răspuns Câştigător
| Chiti a răspuns:

2 cai, maxim 6

19 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Depinde de marimea avionului, de motoare. Iti imaginezi ca un Zlin de antrenament si scoala nu are aceeasi putere ca un MIG, sau ca un Airbus.
@ana99ana: puterea motoarelor se masoara in cai-putere. Deci, daca avionul are motor (si are, sigur), are si...cai-putere.

| darrio2007 a răspuns:

Depinde de motor.Sau motoare.

| Dannyjj a răspuns:

Depinde de avion, de mărimea avionului, de puterea motorului, de tipul motorului și de numărul motoarelor.
Ai pus o întrebare de genul "câți cai putere are o mașină?", depinde de motorul avionului și de greutatea pe care o trage acel motor(acea greutate este avionul).

Cel mai rapid avion de pasageri este Concorde, este un avion destul de usor și atinge o viteză de peste 2000 km/h, are un motor puternic de 38.050 cai putere(dacă nu mă înșel).
Un Boeing are 78.000 de cai putere, dar este un avion mare și atinge o viteză de 938 km/h.
Iar cel mai rapid avion este X-15A-2 care atinge o viteză de 7.297 km/h, are un motor de rachetă de 600 000 cai putere.
În general, avioanele normale(avioane pentru pasageri și MIG-urile supersonice) au între 15.000-70.000 de cai putere.

| Dannyjj a răspuns:

Aici puterea unui avion(avionul este un Jumbo)
http://www.youtube.com/watch?v=WTLGsEErWJY

Și aici testat pe un autovehicul(avionul este un Boeing)
http://www.youtube.com/watch?v=DFP4xl0V0mk

| unknownn a răspuns:

Sasa cai frumosi

| MihaicaDan a răspuns:

2 cai frumoshi maxim sasă.rolling on the floorrolling on the floor

| Christina_5671 a răspuns:

6 cai frumosi

| mihaela0205 a răspuns:

6 cai frumosi laughinglaughing

| AmyAmaLyAAA a răspuns:

Avionul are cai putere?

| mihaela31 a răspuns:

Pai SAAB2000 are 2 motoareRolls Royce, fiecare avand 4250c.p(cai putere), deci 8500c.p, si se spune ca ar fi cele mai bune avioane.

| RoxxuInna a răspuns:

Poi depinde de fiecare avion poate sa aiba 1040... 2400big grin
Funda?

| DinooCanScreamRawwrr a răspuns:

Poate are magari puteresmug

| Tofeni a răspuns:

Depinde de avion laughing)

| euuuuuuuuuu a răspuns:

684. cred :d

| Alexys_9783 a răspuns:

Depinde de motoare.

| Valerica_Margarit_1971 a răspuns:

Depinde de motor. cel mai rapid avion pote sa atinga chiar 700.000 h dar cu motor de racheta.

| Valerica_Margarit_1971 a răspuns:

Depinde de avion.cel mai rapid avion are chiar 700.000 h, dar cu motor de racheta.

| Capra_Gheorghe_1977 a răspuns:

0 CP. sunt alte unitati de masura pentru putere avionului, kW sau kN;