| Dafii a întrebat:

Bună comunitate TPU!
Sâmbătă voi merge să fac înscriere la liceu, mai exact vreau la un liceu cu profil filologie.
Ideea este ca, daca eu nu am dat Bilignv-ul, nu pot merge la clasa de filologie?
Există şi clase care au intensiv engleză( la filologie) însă nu scrie pe nicăieri BILINGV!
Mă puteţi ajuta?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă NU ai dat proba de "bilingv", NU te poţi înscrie la specializări cu "bilingv" :(
Dar, poţi să te înscri la Filologie ( simplu ).

Dacă vrei să te înscrii la o specializare cu predare INTENSIVĂ a unei limbi străine, atunci era INDICAT să fi dat proba de "bilingv"!

"Conform Art. 11 din Anexa I la Ordinul MECTS nr. 4802/31.08.2010 privind organizarea și desfășurarea admiterii în învățământul liceal de stat, la specializările cu predare intensivă a unei limbi străine au PRIORITATE elevii care au susținut proba de verificare a cunoștințelor la limba modernă (22 mai - 11 iunie 2014).
Dacă, după repartizarea la clasele cu predare în regim intensiv a unei limbi moderne a candidaților care au susținut proba de verificare a cunostințelor de limba modernă mai rămân locuri libere, Colegiului va organiza o nouă probă de verificare a cunoștințelor la limba modernă." - SURSA :
http://cnion-creanga.ro/....../index.php

În general, un liceu ( serios ) care are specializări de "intensiv limbă străină" CERE/organizează probă de limbă străină!

Cu toate că, TEORETIC, pentru clasele cu "intensiv" engleză NU se dă probă scrisă la limba străină; aceasta se dă ( teoretic ) doar la "bilingv"!

"Art. 4. (1) Înscrierea în clasa a IX-a, în liceele de stat se face fara examen, pe baza mediei de admitere.
(10) Excepţie de la prevederile alin.(1) fac liceele/clasele pentru care se susţin probe de aptitudini, clasele cu regim de predare bilingv pentru care se susţin probe de verificare a cunostinţelor de limba moderna si clasele cu predare în limbile minoritaţilor naţionale, pentru care se susţin probe de verificare a cunostinţelor la limba materna. Pentru aceste clase, admiterea se face în conformitate cu prevederile prezentei metodologii." - SURSA = Metodologia de la linkul :
http://admitere.edu.ro/......i_2011.pdf

La "bilingv" s-a dat probă scrisă - vezi Metodologia de la linkul :
http://cnprsv.ro/......a_2011.pdf

Toate cele bune.

| LSMM a răspuns:

Dacă nu ai dat examenul la engleză, poți merge doar la profilul filologie simplu.

| Snufkin a răspuns:

Exista clase de filologie simpla dar este egal cu 0 deci mai bine te inscrii le stiintele naturii si in semestrul 2 te transferi intr-o clasa de filologie intensiva ( daca ai media peste ultimii 5 care au intrat)