Întrebare recomandată | Estera123 a întrebat:

Conform codului bunelor maniere, atunci cand te duci la o petrecere (nunta, botez, aniversare, celebrare), unde este corect sa iti pui, ca femeie, geanta, poseta etc? Dar daca vrei sa dansezi cu partenerul, ce vei face cu geanta?

9 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

I-o dai gazdei impreuna cu haina, palaria sau ce ai tu pe cap si e treaba lor unde le tin pina la plecare.

| dienuta1990 a răspuns:

Eu cred ca poseta sau geanta se pune pe spatarul scaunului unde stai iar daca vrei sa dansezi o lasi acolo unde este.

| Kaℓi a răspuns:

Nu stiu ce spune codul bunelor maniere despre asta, dar eu le gasesc foarte practice http://www.giftpoint.ro/cadouri-online/agatatoare-poseta--971.html
http://www.google.ro/......tp?/search

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

La asemenea evenimente,daca nu exista o garderoba,poseta se lasa pe spatarul scaunului,eventual rugand pe cineva care nu pleaca odata cu tine, sa o supravegheze.Cel mai recomandat este ca intr-un,, plic,, sa ai necesarul pentru refacerea machiajului-eventual tigari\bricheta-pe care sa-l lasi pe scaun, iar poseta (geanta)se lasa la garderoba ori se incredinteaza gazdei.

| michelia a răspuns:

Regulile spun ca poseta nu se tine pe masa ci atirnata de scaunul pe care stai.
Daca este totusi o poseta plic si nu ai de ales, poti s-o asezi cu discretie pe masa, in dreptul tau.
La dans, ramine acolo. O iei cu tine doar cind iti refaci machiajul la toaleta.

| AlleSiAtat a răspuns:

De obicei,geanta se pune pe spatarul scaunelor.Dar, cum au spus si cei de mai jos, daca nu e un spatar pe care poate sta, o pui in spate, in dreapta ta.NICIODATA PE MASA! Indiferent de cat de fastuoasa sau nefastuoasa e petrecerea.winking

| alexandra13131718 a răspuns:

Pe scaun ca daca te duci la : nunta, botez, aniversare esti cu faminila sau cel putin cunostinte ce iti sunt foarte apropriate si deci nu cred ca vei avea surprize.

| AdyAdrian5 a răspuns:

Se pune pe spatarul scaunului

| DeNy012 a răspuns:

Daca te duci la un botez, nunta cel mai bine este sa iti pui geanta pe scaun deoarece nu poti dansa cu geanta pe umar. Daca nu ai un scaun cu spatar (destul de bun) unde sa pui geanta o poti pune unde te-ai lasat si geaca, jacheta daca esti la o aniversare trebuie sa o pui pe cuier unde o pun toti ceilalti.

Întrebări recente