| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca ajuta la ceva sa dai atestatul la info fiind la mate-info neintensiv dar daca vrei sa dai la medicina, drept, filologie si orice nu are legatura directa cu informatica? In sensul in care chiar nu e indiferent daca pierzi 4-5 ore pe saptamana la scoala cu informatica.

Răspuns Câştigător
| AdrianBica a răspuns:

Eu am terminat mate-info intensiv. Am colegi care au dat mai departe la medicina, psihologie, litere, inginerie electrica, informatica. In cazul in care doresti sa continui cu informatica te ajuta intr-o oarecare masura. La noi, la atestatul de la informatica, au fost doua optiuni: Programare web(php mysql) sau programare aplicatie ( Visual C#). Eu am facut la atestat un site, cu php mysql, si pot sa spun ca mi-a ajutat pentru ca am lucrat in domeniu dupa si am invatat unele chestii in plus fata de ce am facut in clasa. Colegii care au dat mai departe pe partea de informatica si au facut in Visual C# mi-au spus ca le-a fost de ajutor in domeniul respectiv. Daca doresti sa dai la medicina nu o sa te ajute cu nimic. Chestiile de baza pe care trebuie sa le stii oriunde o sa lucrezi sunt legate de suita Office si partea de internet(Chestii pe care in mod obisnuit le si folosim acasa).

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atesatatul ala care se da la liceu nu prea are legatura cu adevarata informatica ci cu utilizarea calculatorului si asta se mai cauta si in alte joburi care nu au legatura cu tehnologia

| ovidiu29asd a răspuns:

Chiar daca faci medicina, drept, litere etc si pe viitor vei vrea sa aplici pentru niste joburi cu niste criterii de selectie mai stricte, vei avea nevoie si de atestatul ala in ideea ca tu vei parcurge o etapa din perioada de selectie doar cu simpla lui prezenta, fara sa fie nevoie sa dai teste de utilizare a calculatorului cum vor face restul candidatilor care nu il vor avea. Daca tot ai ocazia, eu zic sa il dai