| Alexandra9998386 a întrebat:

Buna, credeti ca-mi ajunge timpul ramas pentru a promova examenul de Bacalaureat la matematica? Il am pe 17 august. La română am luat 8 si la mate nu m-am prezentat

Răspuns Câştigător
| Jackpot2 a răspuns:

Sfat:Fa ți fise cu formule și rezolva măcar testele de antrenament specifice profilului tau: M1 mate info, M2 științe, M3 tehnologic SAU M4 pedagogic

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar toata vara iunie si iulie ce ai facut, ai stiut ca ai examene, de ce nu ai invatat in fiecare zi cîte putin.

| T0T a răspuns:

Dacă nu știi nici operațiile fundamentale, nu ai avea. Mai bine du-te la cules căpșuni, în acest caz.
Matematica pornește de la câteva definiții, axiome, restul e demonstrabil și ține doar de înțelegere și puțin exercițiu. Bacul e ușor, mi se pare că e o mare problemă dacă nu îl poți lua, măcar.

| Alexandra9998386 explică (pentru T0T):

Medicina, nu căpșune. Română e ușoară, aiurea ca zici "capsuni"

| T0T a răspuns (pentru Alexandra9998386):

Chiar vrei să te faci de rahat? Da, ce se dă la bac și în cazul limbii române e ușor.

https://dexonline.ro/definitie/c%C4%83p%C8%99un%C4%83

CĂPȘÚNĂ, căpșuni, s. f. Fruct fals al căpșunului, format din îngroșarea receptaculului floral în care sunt îngropate fructele propriu-zise, asemănătoare cu fraga, dar mai mare ca aceasta, de culoare roșie, cărnos, parfumat și gustos. [Pl. și: căpșune] – Probabil din căpușă (înv. „căpșună") + suf. -une (< lat. -onem).

Forma aceasta e acceptată de ceva timp și e și în DEX-ul normal, offline, că am făcut un efort să caut pentru tine.
Mie nu mi-a plăcut niciodată româna și am luat în jur de 9, apropo. Nu că sunt prea bun (chiar dacă e clar alt nivel față de o posibilă „căpșunară"), ci pentru că bac-ul e ușor. Nu trebuie să fii expert ca să îl iei, trebuie să ai un minim de gândire logică și cultură generală. Și tu ești dovada clară, ai luat 8 când nici nu știi să pui niște semne de punctuație și verbe la locul lor.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Https://ibb.co/N3wQySJ

Răspuns de „căpșunară" sau chiar de „centuristă". laughing Nu e de mirare că nici bac-ul nu îl poți lua.

| Alexandra9998386 explică (pentru T0T):

Cum spui tu♡

| zurick a răspuns:

În loc să cauți aici răspunsul, apucă-te de lucrat și vei vedea dacă îl iei sau nu. Dar gata cu Procrastinatoarea, ah si asigură-te că pornești cu cele mai simple exerciții de la bac, atunci când înveți, apoi ușor ușor la restul'

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu... prea
la romana se toceste
la matematica teoria se invata in cateva minute, si apoi "invatatul" e ca rezolvi probleme, intregi culegeri de probleme

vestea cea buna e ca totusi, astia vor ca tu sa promovezi bac-ul, asa ca il fac pe fiecare mai usor decat cel de dinainte, asa ca asigura-te ca ai rezolvat macar cateva din fiecare tip de probleme si ai sanse

| Werrich a răspuns:

Bună, nu ai timp sa repeți 4 ani de liceu în asa scurt timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai luat 8 la romana inseamna ca nu esti prost. Te pui si repeti, daca ai fost atent macar putin in liceu o sa poti sa iti aduci aminte

| laviniaaaaaaaaa a răspuns:

Am dat simulări la nivel de școală când eram in clasa a 8-a si am luat 4.70 la mate și 9.60 la romanalaughing))A venit carantina, am invatat intens de la începutul lunii mai și am luat 7.25. În doar intr-o lună. Deci consider că orice e posibil, succes ❤