| Adrian a întrebat:

Buna!
Cum ati promova cititul? Ce ar putea sa se faca pentru a readuce la moda cititul cartilor?
Bye, bye!

5 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

Asta da intrebare! Cred ca singura varianta care a mai ramas este sa stabilesti un pret de lectura: 1 leu/pagina, ceva de genul asta!
Nici macar exemplul personal nu mai are greutatea de altadata. Tedi, cand ma vede ca iau cartea sa citesc inainte de culcare, adopta cea mai plictisita fata, intinde mana dupa cartea ei, citeste doua randuri si adoarme.
Poate o reclama cu trimiteri onirice ar determina oamenii sa inceapa sa citeasca: Cititi "La Medeleni" - romanul care va asigura un somn de 6 ore garantat!
O sa verific asta cu 0, 5- 1 leu/pagina sau 10 lei volumul.
E mai usor sa determini lectura in cazul in care ai mijloace de constrangere, precum nota. Daca nu citesti, ai 2!

| Minnie a răspuns:

Spunand ca, atunci cand citesti o carte, in imaginatia ta "intri" in acea lume, faci parte din ea ca spectator de pe margine sau de ce nu, participant. Dezvolta f mult vocabularul unui om, imaginatia. Este f diferit sa citesti o carte, sa citesti un e-book sau sa vezi un film. Este f important sa poti tine cartea in mana, sa citesti in metrou, in parc, in balcon...Sunt scumpe cartile dar exista inca multe biblioteci de cartier unde inscrierea este gratis si unde ai o multime de carti de unde alege din tot felul de domenii. Este o senzatie neegalata pana acum de altceva asemanator, sa tii o carte in mana, sa-l vezi pe scriitor la birou gandindu-se la ce mai fac personajele...Am abonament si citesc de la biblioteca cu maxima placere. Ce poate fi mai relaxant decat un cd cu muzica linistita si o carte in mana?

| 4b a răspuns:

Daca vrei sa fi destept...citesti, daca nu, atunciiii multumeste-te cu messu, si facebook-ul!

| Nimic00 a răspuns:

Pai probabil ca daca atunci cand ai deschide o carte s-ar vedea totul 3D... ar atrage mai multi. Deci, cartile in format eletronic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e tema de proiect, pe multi ne intereseaza promovarea cartilor si cum sa-l faci pe cel ce se crede geniu sa mai deschida o carte.
Eu as pune ilustratii pe coperti cu dobitoci ajunsi in sunt, care incercau sa descifreze ce scrie pe panourile publicitare.Trebuie sa arunci un mesaj pe piata de genul "cititul mi-a adus mult timp liber, de ce? pentru ca imi ia mai putin sa procesez informatiile din jur, fa-o si tu, incultura te poate ucide". Oricum mesajul n-are niciun efect, de fapt are, schimbi repede pe taraf.