| anonim_4396 a întrebat:

Cum e viata la facultate? Ce schimbari apar (legate de materie,orar,profesori, colegi, diverse proiecte sau 'teme') fata de liceu?

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Schimbarea majora nu este cea legata de materie sau profesori, ci cea legata de viata. Nu mai esti copil, nu mai stau parintii cu pusca in spatele tau, ca sa inveti, ca sa mergi la scoala samd. Dar cu aceasta libertate vine si responsabilitatea. Poti sa te comporti in continuare ca un copil, sa fugi de la ore, sa nu inveti, dar iti ingreunezi singur existenta, si o vei vedea cand ajungi la examene.
Sau poate ai fost mai liber si in liceu, si atunci nu o sa resimti aceasta schimbare atat de drastic.
Un sfat, daca faci facultatea in orasul in are stai cu parintii, cauta sa-ti petreci cat mai mult timp in camine, fie ca te duci sa inveti, fie sub alt motiv.

| TheBlackAng3l a răspuns:

Schimbari mari...
daca esti in clasa cu 150 de persoane, iti dai seama ca nu mai e ca la liceu, nu?
si multe altele, printre care si viata de camin de unii foarte placuta iar de altii mai putin placuta,
chefurile din camin,
anturajele bune sau rele,
drogurile care trebuie sa stii daca vrei sa le iei sau nu...si lista ar continua big grin