| LarissaMouse a întrebat:

Buna!
Cum pot invata mai usor? Eu daca ma apuc sa invat o lectie, azi o stiu perfect iar maine am uitat-o.De ce? Chiar ma chinui sa inteleg lectia si nu invat cuvant cu cuvant,ci imi formez propriile idei, dar degeaba.
Funda

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață prin logică, nu mecanic!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stai la calculator mult, atunci asta e problema

| LarissaMouse explică (pentru anonim_4396):

De unde sti tu ca stau numai pe calculator, geniule? Ma faci sa rad laughing E ca si cum ti-as spune tie ca mananci numai morcovi. E adevarat? Nu prea cred.Nu mai judeca oamenii ca prostu'.Si vezi ca la sfarsitul unei propozitii se pune punct. Romana asta...

| anonim_4396 a răspuns (pentru LarissaMouse):

Mersi ca mi-ai spus geniule(nu ca asta ar fi o noutate). Si-apoi, am zis ca daca. N-aveam de unde sa stiu asta.

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Eu zic sa inveti cuvant cu cuvant dar in acelasi timp sa si intelegi lectia.Dar trebuie sa inveti cate o propozitie pana ai o fraza, apoi repeti fraza si tot asa pana termini lectia.Eu asa fac si am numai 10 happy.Pa si spor la invatat!

| LarissaMouse explică (pentru Cσcσ):

Buna! Daca inveti cuvant cu cuvant, mai mult ca sigur te incurci.Nu ai cum sa stii perfect niciodata. Daca tu faci asa, atunci inseamna ca si tu uiti de pe o zi pe alta.Iar eu nu vreau nota 10, vreau sa in vat lectiile si sa le tin minte un an-doi, sa nu le mai uit.Ca si eu am numai 10winking

| Danişor a răspuns:

Salut! pai daca stai la calculator asta ar putea fi problema.Trebuia sa repeti lectia tot timpul ca sa o inveti bine.Mult noroc!

| LeeMinHo00 a răspuns:

Hm, trebuie sa repeti lectia tot timpul, nu sa speculezi.