| diduta123 a întrebat:

Buna cum se analizeaza numeralele?

Răspuns Câştigător
| mihaelaalol a răspuns:

Http://limba-romana.ucoz.ro/index/analiza_numeralului/0-107
sper ca te-am ajutat!:D

1 răspuns:
| Mirceayo a răspuns:

Un exemplu: Alex are intr-un cos trei mere, in alt cos pere.
Tu trebuie sa faci asa: trei= numeral cardinal/ordinal gen feminin/masculin/neutru. Numeral ( care arata un numar ) ordinal ( care arata ordinea unor obiecte/lucruri ) Pentru a vedea genul faci in gand exercitiul acesta: pentru genul feminin o fata-doua fete, Pentru genul masculin : un baiat-doi baieti, Pentru genul neutru : un tablou-doua