| onecolorfulldream a întrebat:

Ptr cei care le au cu germana... cum se formeaza numeralele de la 101 in sus?

Răspuns Câştigător
| AnnAnne a răspuns:

Numeralele de la 101 la 199 se formeaza asa:
"ein hundert (cifra unitatilor)unde (numarul format din ultimele doua cifre minus cifra unitatilor).

Exemplu: 142= einhundert zweiundvierzig

De la 201 la 299 tot asa, doar ca in loc de einhundert pui zweihundert, si tot asa pana la 999.Succes, sper ca te-am lamurit! Fa multe exercitii, ca le pricepi mai bine asa!happy

| AnnAnne a răspuns (pentru AnnAnne):

Aaa, si inca ceva... daca ai un numar de ordinul sutelor cu ultimele 2 cifre 0 si inca una, numeralul se formeaza "ein/zwei/drei etc hundert si cifra unitatilor.

exemplu: 503=funfhundertdrei.

2 răspunsuri:
| brigifolk a răspuns:

101-hunderteinz
102-hundertzwei
103-hundertdrei
si tot asa cu hundert si daca ei 202[de ex]zweihundertzweibig grin