| emm a întrebat:

Care sunt adverbele predicative?
fundahappy

aa, si care sunt numeralele >adverbiale:"

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Adverbele predicative sunt : fireşte, negreşit, pesemne, poate, probabil, sigur, desigur, cu siguranţă, fără îndoială, de bună seamă urmate de conjuncţia subordonatoare că/să
Numeralele adverbiale arată repetarea unei acţiuni sau raportul numeric
- se formează cu prepozitia "de" + numeral cardinal + ori (substantiv) Ex. : de două ori, de zece ori, o dată, de câte opt ori. Din punct de vedere morfologic se comporta ca un adverb, îndeplinind funcţia sintactică de complement circumstanţial de mod sau de atribut adverbial
A plecat de doua ori. (complement circumstanţial de mod)
Cititul de trei ori m-a ajutat. (atribut adverbial)

5 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

Orice adverbe urmate de conjunctiile "ca" sau "sa" devin adverbe predicative: imposibil sa, probabil ca, etc. rroxi ti-a mentionat acolo si locutiuni adverbiale care se supun aceleiasi reguli: cu siguranţă, fără îndoială, de bună seamă - acestea sunt locutiuni adverbiale!
Gasesti raspunsurile la aceste intrebari in manualul de clasa a VII-a. E de preferat sa te lamuresti cautand si citind.

| gabrielovici a răspuns (pentru Dmonik):

Noua profesoara ne-a dat asta si suntem in clasa a sasea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un numar adverbial

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt fireste, negresit, pesemne, poate, probabil, etc..., urmate de conjunctie subordonatoare "sa/ca".happy

| roybyyy a răspuns:

Nu stiu